Rada ČT řeší zrušení 168 hodin, účastní se i Souček. Jiné pořady nezrušili, říká Fridrichová
RADA ČESKÉ TELEVIZE
Mimořádného jednání Rady České televize ke zrušení pořadu 168 hodin se on-line z dovolené účastní i generální ředitel Jan Souček. Dříve uvedl, že se účastnit nebude, protože by legitimizoval porušení zákona, který radním zakazuje zasahovat do přípravy a vysílání jednotlivých pořadů. Jednání se účastní i sama novinářka Nora Fridrichová, podle níž nebyl žádný jiný pořad zrušen kvůli podobným porušením Kodexu ČT, kterých přitom bylo za stejnou dobu 28.
Souček radním zopakoval, že pořad zrušila programová rada mimo jiné kvůli porušení kodexu ČT, který konstatovala opakovaně Rada ČT, i porušení zákona, které konstatovala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Šlo zejména o neposkytnutí prostoru pro názor druhé strany nebo jeho zesměšňování, či neposkytnutí náležitého kontextu v reportážích. Sám Souček nicméně následně velmi důrazně oponoval tomu, aby Fridrichová na Radě vystoupila. Podle něj chtěla Fridrichová dělat z jednání „tribunál“.
Ke zrušení pořadu podle něj přímo vedlo zveřejnění soukromé konverzace tváře pořadu – tedy Fridrichové a bývalého vedoucího pořadu Reportéři Marka Wollnera. Zveřejněním konverzace Fridrichová podle Součka poškodila jméno České televize. „O masturbační komunikaci žádné jednání neprobíhalo,“ reagoval Souček při jednání Rady na dotaz, zda s Fridrichovou jednalo vedení ČT ještě poté, co poskytla bulváru osobní komunikaci s Wollnerem. Uvedl, že vnímá to, že stejný orgán, tedy Rada ČT, nejprve dvakrát konstatuje porušení kodexu České televize při vysílání pořadu, a nyní protestuje proti rušení pořadu, jako „sebevražedné“.
ESEJ: Houby, les a klima. Stanou se z mykologů revolucionáři?
Radní Ivana Chmel Denčevová uvedla, že satirická publicistika, kam patří i 168 hodin, je součástí veřejnoprávní služby, a navrhla usnesení, aby Souček na některém z příštích zasedání předložil materiál o výrobě a rozsahu publicistických pořadů v ČT a o jejich podílu na objemu vysílání.
Jednání se účastnila i sama Fridrichová. „Můj advokát docent Aleš Rozehnal radním v pátek adresoval upozornění, jak se to má s ‚opakovaným porušením závazných pravidel‘, kvůli kterým pořad dle vedení ČT musel skončit. Ve skutečnosti takto: Rada ČT v letech 2023 a 2024 konstatovala tři případy porušení Kodexu ČT. Vzhledem k tomu, že jsme za hodnocené období odvysílali cca 450 reportáží, jde o 0,66% reportáží a tedy nikoliv za ‚opakované porušování závazných pravidel‘,“ uvedla Fridrichová na sociálních sítích.

„Co se týče RRTV, ta nám v letech 2023 a 2024 adresovala 3 upozornění na porušení zákona. Česká televize jich ale ve stejném období za všechny pořady dostala celkem 28. Dvacet osm, tři výtky z 28. Asi nemusím dodávat, že ani jeden z dalších pořadů nebyl za tyto výtky zrušen,“ dodala novinářka s tím, že dvakrát RRTV zahájila s Českou televizí dokonce správní řízení. Naposledy letos za předvolební diskusi k eurovolbám, kde tři ze sedmi účastníků debaty byli lidé z jedné společné kandidátky (SPOLU) a poměr vláda vs. sněmovní opozice byl 5:2.
VIDEO: Třikrát očkovaný a stejně mám znovu covid, oznámil Babiš
Správní řízení už podle ní není jen tak a hrozí pokuta. „Citujme RRTV: ‚Provozovatel mohl zvoleným kritériem výběru hostů narušit princip rovné politické soutěže.‘ Neslyšela jsem, že by za toto aranžmá debaty byl někdo potrestán,“ dodala.
ČT ve čtvrtek oznámila, že se dohodla s reportéry pořadu 168 hodin na dalším působení v redakci, přejdou do jiných publicistických relací. Fridrichová, která dostala od televize nabídku věnovat se sociálním tématům, si vzala týden na rozmyšlenou. Na síti X poté uvedla, že nabídkou, aby se věnovala pouze sociálním tématům, posiluje podezření, že pořad 168 hodin byl zastaven z politických důvodů. „Nabídka, která by mě vyřadila z kritické politické žurnalistiky, se jistě líbí mnoha politikům, ale já ji chci ještě zvážit,“ dodala.
Pořad 168 hodin ČT vysílala od roku 2006. Za dobu své existence odvysílal na 3500 reportáží. V minulém roce měl pořad průměrnou sledovanost 533 000 diváků a díval se na něj zhruba každý šestý Čech se zapnutou televizí.