„Tykač zavře elektrárny dřív, stát ho nemůže dotovat. Za elektřinu platíme dvakrát, na povolenkách a dotacích“

HROT PAVLA ŠTRUNCE

„Tykač zavře elektrárny dřív, stát ho nemůže dotovat. Za elektřinu platíme dvakrát, na povolenkách a dotacích“
Bývalý generální ředitel ČEZu a prezident Svazu průmyslu Jaroslav Míl jako host Pavla Štrunce. Foto: Echo24
1
Hrot Pavla Štrunce
Echo24
Sdílet:

Zavedli jsme si nesmyslné emisní povolenky, stačily normy, které by museli výrobci dodržovat. Takhle platíme za energie dvakrát, nejdřív na nákupu emisních povolenek a poté na dotacích pro výrobce, tvrdí bývalý generální ředitel ČEZu a prezident Svazu průmyslu Jaroslav Míl.

Trh s emisními povolenkami je podle něj neprůhledný a netransparentní. Když říkáme, že obnovitelné zdroje jsou levné, nepočítáme do ceny dotací, které státy výrobcům dávají. Politik dnes nemůže vystoupit, aby racionálně vysvětloval, proč ta filozofie Green Dealu je chybná.

Celý podcast ve video i audioverzi najdete ZDE.

Dnes už se neřeší konkurence, ale výrobci a hospodáři přicházejí za státem a chtějí dotace. Česko má jedny z nejdražších energií v Evropě, ale současně je výroba tady nejlevnější. Je to o iluzi, že všude v Evropě bude jeden trh. Energetika funguje i jako nástroj nátlaku. Je pravděpodobné, že Pavel Tykač uzavře uhelné elektrárny dříve, než deklaroval, je to pro něj extrémně nevýhodné a stát by jen těžko vysvětloval, že jde společnost Seven dotovat, říká Míl.

Průmysl se bude brzy z Česka stěhovat. Dříve jsme lákali na levné vstupy, ale to teď skončilo. Nemáme investorům co nabídnout. Fascinuje mě, jak všichni bojují za obnovitelné zdroje, přitom je to extrémně nestabilní a právě nestabilita způsobuje, že se ceny také energie násobí. Česko si staví Datové centrum za miliardu, jeho vznik zaplatíme všichni v poplatku, který se zavede.
dodává Míl.

Zkrácenou verzi podcastu najdete ZDE.

Stát totiž dokončuje přípravy komunitní energetiky v Česku, která by měla začít fungovat od 1. července. Úřady do té doby musí dokončit zřízení Elektroenergetického datového centra, které vyjde na zhruba miliardu korun.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz