Problém pro brigádníky. Vláda chce zrušit srážkovou daň, bude nutné podávat daňové přiznání
SRÁŽKOVÁ DAŇ
Vláda Petra Fialy (ODS) chce úplně zrušit srážkovou daň z brigád a přivýdělků. Pro desetitisíce lidí by to znamenalo nutnost podávat daňové přiznání. V souvislosti se zavedením jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů, které má snížit administrativní zátěž, tuto změnu prosadilo ministerstvo financí. Šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová označila zrušení srážkové daně za šikanózní útok na lidi, kteří si chtějí vydělat například ke studiu nebo k důchodu.
Ke zrušení srážkové daně má dojít ve dvou krocích. Od 1. ledna 2026 by se měla zrušit srážková daň vybíraná zvláštní sazbou u příjmů ze závislé činnosti u fyzických osob daňových nerezidentů, které jsou členy orgánů právnických osob. Od roku 2027 by se pak měla 15% srážková daň zcela zrušit.
Svaz účetních ČR přitom v připomínkovém řízení uvedl, že zrušení srážkové daně bude mít za důsledek, že každý poplatník se sebemenšími vedlejšími příjmy například z brigád nebude moci požádat zaměstnavatele o roční zúčtování a bude muset sám podávat daňové přiznání.
PODCAST: Je v zájmu všech sledovat Maďarsko. Viktor Orbán tam napsal učebnici pro spoustu dalších politiků
Podobně se vyjádřila také Komora daňových poradců ČR. „V důvodové zprávě chybí významný důsledek zrušení srážkové daně a to povinnost podat daňové přiznání u osob, které v průběhu roku měli drobné příjmy – drobné přivýdělky a drobné odměny členům orgánům právnických osob – a kromě toho pouze příjem ze závislé činnosti u jednoho zaměstnavatele nebo jsou v režimu paušální daně,“ uvádí KDP ČR.
Komora navrhovala udělat potřebná šetření pro odhad, u kolika desetitisíců poplatníků vznikne tímto povinnost podat daňové přiznání a jaká je to zátěž pro tyto poplatníky a jaká je to zátěž pro daňovou správu a výsledek šetření a odhadu přidat do důvodové zprávy a do zprávy RIA.
Resort financí, který vede Zbyněk Stanjura (ODS), nicméně v reakci na návrh uvedl, že cílem je právě to, aby větší počet poplatníků podával přiznání. „Jde o záměr větší participace poplatníků na vypořádání jejich roční daňové povinnosti prostřednictvím podání daňového přiznání digitální formou s nabídkou předvyplnění daňových přiznání poplatníků z pozice orgánů Finanční správy ČR, a současně snížení administrativní zátěže na straně plátců daně. Namítané zvýšení administrativní zátěže související s nárůstem počtu daňových přiznání je eliminováno právě s ohledem na automatizovaný sběr dat a jejich zpracování pro účely předvyplnění daňových přiznání,“ uvedlo MF při vypořádání připomínek.
Poptávaná dopadová analýza nebyla podle MF do návrhu zákona s ohledem na omezený časový prostor a způsob zpracování závěrečné zprávy z hodnocení dopadů regulace, která se nezabývá všemi souvisejícími tématy, doplněna. „Lze souhlasit s tím, že případná úprava zmíněného parametru má potenciál ovlivnit situace, kdy není nutné podávat daňové přiznání. Jeho úprava se však v této chvíli nenavrhuje,“ uvádí MF.
Záměr ministerstva financí ostře kritizuje Stanjurova předchůdkyně Alena Schillerová. „Stínová vláda hnutí ANO zásadně nesouhlasí s návrhem Fialovy vlády úplně zrušit srážkovou daň z brigád a přivýdělků. Tento krok, který byl v tichosti ukryt do zákona o jednotném hlášení zaměstnavatele, považujeme za šikanózní útok na obyčejné lidi, kteří si chtějí trochu přivydělat, ať už k práci, ke studiu či k důchodu,“ uvedla Schillerová s tím, že srážková daň z malých příjmů je osvědčeným systémem, díky kterému statisíce občanů nemusí řešit daňové papírování, podávat přiznání a riskovat pokuty.
Návrh Fialovy vlády na zrušení srážkové daně 15 % u přivýdělků a brigád je podle ní dalším útokem na studenty, seniory i rodiče s malými dětmi. „Podávat daňové přiznání při sebemenším přivýdělku znamená zbytečný stres, byrokracii a hrozbu pokut. Uděláme všechno proto, abychom tomu zabránili,“ uvedla Schillerová.