Zrušit příspěvek na stavebko by byla chyba, státnímu rozpočtu může pomoci, říkají banky
STAVEBNÍ A PENZIJNÍ SPOŘENÍ
Vláda Petra Fialy (ODS) opakovaně uvádí, že v rámci snahy o konsolidaci veřejných financí může upravit systém podpory stavebního i penzijního spoření. Zatímco v souvislosti s prvním zmíněným produktem se hovoří až o úplném zrušení státní podpory, u penzijního spoření se mluví o nastavení minimální hranice příspěvku klienta, aby vznikl nárok na státní podporu. Představitelé velkých českých bank pro deník Echo24 uvedli, že by zrušení příspěvku na stavební spoření bylo nevýhodné i pro stát. Shodují se, že zájem o tyto produkty roste.
Předseda představenstva Modré pyramidy, která je součástí Skupiny Komerční banky Michael Pupala deníku Echo24 řekl, že výši státního příspěvku na stavební spoření stanovuje zákon o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření. Pokud dojde ke změně parametrů v rámci tohoto zákona, stavební spořitelny ji budou muset akceptovat a zohlednit ve vztahu ke klientům. Případné zrušení státního příspěvku považuje za nevýhodné pro stát i občany.
„Stavební spořitelny by tak ztratily zdroj depozit pro financování levných úvěrů, které podporují energetickou transformaci domácností. Stát tak bude muset začít plnit své cíle v oblasti podpory bydlení a jeho energetické udržitelnosti jiným způsobem,“ uvedl Pupala a upozornil na jeden problém v dlouhodobém výhledu. „Domácnosti, které nebudou investovat do energetických úspor, budou mít dlouhodobě zvýšené náklady na energie a s tím poroste i pravděpodobnost, že se obrátí na stát a požádají o příspěvek na bydlení nebo jinou podporu,“ řekl Pupala.
Podle Pupaly nicméně existuje cesta, jak se tomuto scénáři vyhnout a dokonce s pozitivním dopadem do státního rozpočtu. „Stačí upravit stávající státní podporu a doplnit ji o prostředky z existujících i budoucích dotačních titulů. Sektor stavebního spoření nabízí státu hotovou a kontrolovanou infrastrukturu, kterou může takřka okamžitě začít využívat pro kvalitní a cílené rozdělování dotací českým domácnostem,“ uvedl šéf představenstva Modré pyramidy s tím, že výši státní podpory tak dokáže významně zatraktivnit bez negativního dopadu do státního rozpočtu a zároveň střednědobě pomůže států snižovat výdaje z jiných rozpočtových kapitol.
Člen představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny Vlastimil Nigrin pro Echo24 řekl, že vliv probíhající diskuse o státní podpoře na podmínky stavebního spoření stávajících i nových klientů nejde v současnosti odhadnout. „Variant vládních rozhodnutí je mnoho. Stavební spořitelny pracují s variantou, že přesvědčí politiky o výhodách tradičního způsobu spoření, které podporuje zlepšení bydlení v Česku,“ uvedl Nigrin.
O stavební spoření je v této době podle něj zvýšený zájem, protože stavební spořitelny nabízí nejen zajímavé zhodnocení úspor svých klientů, ale v dnešním období vyšších úrokových sazeb na trhu mohou jejich klienti využít výhodné garantované sazby úvěrů v rozpětí 3, 5 – 4,5 % na financování bydlení. „Stavební spořitelny navíc přichází s akčními slevami pro financování úsporného bydlení,“ řekl Nigrin.
Podobně hovoří i Pupala z Modré Pyramidy. Stavební spořitelny podle jeho slov disponují unikátním úvěrovým produktem bez zajištění nemovitostí, který klientům umožňuje rozložit si splátky až na 25 let. „Splácení takového úvěru je proto dostupné i domácnostem s nižšími příjmy a investice do energetických úspor se tak stanou dostupnějšími pro mnohem širší okruh klientů,“ řekl Pupala.
O produkt stavebního spoření je podle bank stále vysoký zájem. Mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny Tereza Kaiseršotová deníku Echo24 řekla, že RSTS v loňském roce zaznamenala meziroční růst prodeje stavebního spoření o 27 %. „Zároveň pozorujeme enormně zvýšený zájem právě o úvěry ze stavebního spoření – což je základní princip fungování stavebních spořitelen. I v dnešní době vysokých úrokových sazeb úvěrů si tak klienti v Raiffeisen stavební spořitelně najdou vhodný produkt, který má roční úrok 2,99 %,“ uvedla mluvčí.
I Modrá pyramida zaznamenala výrazný více jak 20% nárůst nových smluv uzavřených v roce 2022 v porovnání s rokem 2021, a to i díky silnému závěru loňského roku. „V období vyšších úrokových sazeb je stavební spoření pro klienty velmi atraktivní díky garanci úrokové sazby až na 6 let v kombinaci se státní podporou 2000 korun ročně. Klient si navíc může v průběhu trvání spoření vzít výhodný úvěr pro oblast bydlení a výši úvěru si ponížit o již naspořené prostředky,“ řekl pro Echo24 Pupala.
Pro rok 2023 očekává Modrá pyramida u stavebního spoření minimálně stejný zájem. „Budeme se snažit tento produkt pro klienty držet i nadále velmi atraktivní. Tento produkt tedy budoucnost má a pro mnoho klientů je důležitou součástí jejich finančního portfolia,“ řekl Pupala.
Přísnější podmínky pro penzijko
Možné změny by se mohly týkat i penzijního spoření. Protože stále více lidí v Česku si vybírá své úspory ze třetího pilíře penzijního připojištění, plánuje ministerstvo financí zpřísnit podmínky pro výběry. A pro získání státní podpory by mělo být nutné spořit víc peněz.
„Přemýšlíme o nástrojích, jak motivovat mladší ročníky, aby dlouhodobě spořili, aby případně naspořené peníze použili na měsíční bázi jako rentu,“ řekl TN.cz ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). MF navrhuje, aby ten, kdo si bude chtít naspořené peníze vybrat najednou, musel vrátit část státního příspěvku, a to jeho čtvrtinu až polovinu.
Ředitelka úseku Obchod a marketing z KB Penzijní společnosti Jana Petrovská deníku Echo24 řekla, že stát v tuto chvíli neuvažuje o omezení podpory u penzijního spoření v oblasti státních příspěvků. „Naopak je zvažovaná úprava výše státních příspěvků s cílem motivovat účastníky k jejich vyšším vlastním měsíčním příspěvkům a celkově tak k vytvoření vyšší rezervy na důchod. Celková výše státní podpory by tak mohla být i vyšší než v současnosti,“ uvedla Petrovská.
„Evidujeme stále velký zájem o penzijní spoření zejména v souvislosti s diskutovanou vládní reformou penzijního systému a současně nás těší zvýšený zájem o sjednání penzijka pro děti,“ dodala Petrovská.