Polsko po volbách: lze čekat tvrdé zákulisní boje ve snaze udržet PiS u moci
STŘÍDÁNÍ STRÁŽÍ VE VARŠAVĚ
V poslední době se v České republice rozšířil žánr obdivování Polska. Poláci stavějí dálnice jako diví, zatímco my stagnujeme. Varšava dynamicky vzkvétá. Polská armáda zbrojí a rychle se stává nejsilnější v regionu. V jedné oblasti však stále Poláky překonáváme. Jejich organizace voleb za tou českou pokulhává. Přestože se volební místnosti uzavíraly v devět večer, v některých okrscích se volilo až do tří ráno, jelikož před nimi stály dlouhé fronty. Taktéž Poláci nepočítají nejrychleji. Zatímco v Česku je tak čtyři hodiny po uzavření místností jasno, polské finální výsledky byly až v úterý ráno.
Trend ale byl jasný od uzavření volebních místností a vydání exit pollu. Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) obhájila první místo, nemá ale s kým vládu složit. S největší pravděpodobností se tak staronovým premiérem stane Donald Tusk z Občanské platformy.
Nedělní volby do polského Sejmu vyhrála se ziskem 35,38 procenta hlasů vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS). Druhá je s odstupem necelých pěti procentních bodů proevropská Občanská koalice. Do dolní komory polského parlamentu se dostalo pět politických uskupení. Vyplývá to z konečných výsledků hlasování, které dnes zveřejnila státní volební komise. Právo a spravedlnost zvítězilo ve volbách do Sejmu potřetí v řadě. Druhá Občanská koalice získala 30,7 procenta. Na 14,4 procenta voličů podpořilo středovou Třetí cestu, čtvrté místo obsadila Nová levice s 8,61 procenta hlasů. Do parlamentu vstoupí ještě krajně pravicová Konfederace, která má 7,16 procenta hlasů. Hlasovat přišlo přes 74 procent oprávněných voličů, nejvíce od pádu komunismu.
Snad nyní utichnou nářky nad tím, že v Polsku končí demokracie a země spěje k autoritářství. Zevrubně se tomu věnovala známá komentátorka a historička Anne Applebaumová v magazínu The Atlantic. V článku nazvaném „Polské volby nejsou svobodné ani spravedlivé“ popisuje, jak strana PiS údajně obsadila státní instituce a pracuje na vytvoření státu jedné strany. Je to narativ, který v mainstreamových médiích v zahraničí převládl. Ale jak Applebaumová sama přiznává, nepatří mezi nezúčastněné pozorovatele. Za manžela má Radka Sikorského, ministra zahraničí v poslední vládě Platformy, který za ni nyní zasedá v europarlamentu.
Nicméně strana, která by chtěla přetvořit stát v diktaturu, by se asi jen těžko nechala porazit ve volbách. Jistě použila nejrůznější špinavé triky. Nejvíc se skloňuje jednostrannost veřejnoprávní televize TVP, kterou lidé PiS ovládli. Opravdu jde spíš o vládní propagandu. Konkurenční komerční televize TVN zas nepokrytě straní opozici. PiS volby spojila s referendem o migraci, věku odchodu do penze a privatizaci; všechny otázky byly položeny tak, aby vyzývaly k odpovědi Ne. Tedy ne migraci, ne zvýšení penzijního věku a ne privatizaci. Cílem bylo hlavně vybudit voliče PiS, aby přišli k volbám. Gazeta Wyborcza, proopoziční deník, pár dní před volbami varovala před pučem, pokud by strana PiS prohrála volby. Rétorika byla vyhrocená na obou stranách a splnila svůj účel, Poláci přišli k urnám v rekordním počtu. Volební účast byla téměř 73 %.
Opozice vyhrála ve spravedlivém, i když ostrém souboji. Polská demokracie funguje. Předseda PiS Jarosław Kaczyński v povolebním projevu oznámil, že strana hodlá pokračovat ve svém programu, ať už ve vládě, nebo v opozici. Čímž naznačil, že je smířen s možností odevzdání vlády. Samozřejmě lze nyní očekávat tvrdé zákulisní boje ve snaze udržet PiS u moci. Ale i pokud se to podaří, tak vítězství není takové, aby si strana PiS dělala, co chce.
Celý text o Polsku si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo od středečních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.