Nejdůležitější postava dějin podle prezidentských kandidátů? Král
PREZIDENTSKÁ VOLBA
Když jde o volbu největších osobností českých dějin, myslet na republiku nebývá vždy v kurzu. Když už se Češi nesnaží zvolit „bájné“ fiktivní postavy, přitažlivější bývá pohled do královských dob. A nejinak je tomu u většiny prezidentských kandidátů, jejichž preference mohou potěšit i monarchisty. Vůbec nejčastěji jmenovaným velikánem je totiž český král a císař římský Karel IV. Možná jen shodou okolností také tradiční sběratel trofejí v anketách o největšího Čecha.
Významný panovník nejen českého království, „Otec vlasti“, který se zasadil o výrazný rozkvět Prahy, českých zemí, založení univerzity či územní expanzi patří dlouhodobě k osobnostem požívajícím obdiv u české veřejnosti. V roce 2016 si vysloužil velké oslavy ke 700. výročí svého narození, o mnoho let dříve zvítězil i ve velké televizní anketě o největšího Čecha (v níž měl svést tvrdý boj s později vyřazeným Járou Cimrmanem). Ve třech výzkumech agentury CVVM od roku 2007 do roku 2019 pak také vždy obsadil první místo největší české osobnosti.
A nyní se dá říct, že patří i k první volbě velké části z devítky prezidentských kandidátů, kteří míří do prvního kola voleb. Jako nejdůležitější postavu českých dějin ho na dotaz deníku Echo24 uvedli shodně bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, senátor Pavel Fischer či podnikatel Karel Diviš. Mezi dalšími ho na prvním místě uvedli i senátor Marek Hilšer a odborový předák Josef Středula.
Ještě dál, tedy alespoň v rámci časové osy, pak míří kandidát SPD Jaroslav Bašta. „Boleslav I., který český stát založil a přivedl k největšímu územnímu rozmachu. K němu se Království české přiblížilo až za posledních Přemyslovců,“ uvedl Jaroslav Bašta. Nejeden z kandidátů však zároveň dodává, že hledat jedinou osobnost v českých dějinách jako tu nejdůležitější je složitý úkol.
Například zmiňovaný kandidát Marek Hilšer dodává jako další v pořadí Tomáše G. Masaryka a Václava Havla. „V našich dějinách najdeme řadu mimořádných a statečných postav. Nedovolím si je porovnávat a srovnávat, která z nich byla zásadnější. Ráda bych však využila tuto otázku, abych ocenila ženy disentu,“ uvedla bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.
Jednoduchá odpověď na to, kdo je nejdůležitější postavou českých dějin, není ani podle odborového předáka Josefa Středuly, který na prvním místě jmenoval Karla IV. „Druhou takovou za mě velmi významnou osobností minulosti byl samozřejmě Jan Amos Komenský, protože nejenže se na něj stále odkazujeme, ale jeho pohled na učení otevřel bránu vzdělávání národů. Z osobností dvacátého století to jsou osobnosti jako pan Wichterle nebo pan Holý, kteří spolu s týmem objevili věci, jež dodnes využíváme k léčbě nemocí,“ uvedl Josef Středula.
Takových osobností je však podle něj ještě celá řada jak mezi českými spisovateli, hudebními skladateli či státníky, jako byl T. G. Masaryk. „Opravdu si myslím, že česká historie je na výrazně osobnosti nesmírně bohatá a vybrat jednoho znamená zapomenout na druhé, a to bych nerad. V každém oboru činnosti máme obrovské množství lidí, kteří jsou vzorem pro nás i celý svět,“ dodal Josef Středula.