Obrazy španělské apokalypsy: auta jedno na druhém i těla v zaplavených sklepech
POVODNĚ VE ŠPANĚLSKU
Španělsko se vzpamatovává z následků smrtících povodní. Rekordní deště a bleskové záplavy ochromily především Valencii a jihovýchodní pobřeží země. Přírodní katastrofa připravila mnoho lidí o majetek a zásadně poškodila i tamní ekonomiku, poničila automobilové, chemické a strojírenské závody. Obětí je téměř 160, mnoho dalších lidí není k nalezení. Obyvatelé Pyrenejské poloostrova stoletou vodu přirovnávají k vlně tsunami a záplavové apokalypse.
„Můj otec má skoro sto let a nic podobného v životě nezažil,“ řekl pro televizní stanici CNN jeden z obyvatelů města Utiel, který pomáhal zachraňovat majetek svých blízkých.
Zatím poslední údaj mluví o téměř 160 obětech živelné pohromy. Kolik je však pohřešovaných, nikdo pořádně neví. Starostka Valencie María José Cataláová sdělila, že záchranáři dnes nalezli devět těl. Osm z nich bylo objeveno v zaplavené garáži. Po nezvěstných záchranáři dál pátrají v garážích, sklepech či autech smetených prudkou vodou.
"Nemůžeme sdělit přesné číslo, ale pohřešuje se mnoho lidí," řekla dopoledne ministryně obrany Roblesová. Podle ní se pátrání po pohřešovaných účastní i vojáci. Dodala, že pátrací akce se soustředí na zaplavené garáže či sklepy. S některými lidmi nemohou blízcí navázat kontakt i kvůli problémům s telefonními sítěmi.
Co se vlastně tento týden stalo? Během několika hodin napadlo takové množství srážek, které odpovídá průměru celého roku, což vedlo k rozsáhlému poškození majetku, přerušení dopravy a především k tragickým úmrtím. Nejvíce postižená je oblast Valencie, kde stále probíhají záchranné operace. Srovnatelně děsivé byly ve Španělsku naposledy povodně z roku 1959. Tehdy v důsledku záplav zemřelo 144 lidí.
Ve městě Paiporta přišli při řádění živlu o život dokonce i obyvatelé zdejšího domova důchodců. Nebyli schopni mu čelit. Podle místních úřadů lidé neměli čas se na katastrofu vůbec připravit a často dostali varování až v okamžiku, kdy už se jejich domovy valila voda. „Lidé umírali i ve svých autech poté, co je voda smetla. Úplně zbytečná tragédie,“ posteskla si profesorka hydrologie Hannah Clokeová pro CNN.
Spain has declared three days of mourning for the victims of floods in the south-east of the country
— NEXTA (@nexta_tv) October 31, 2024
According to the latest data, the number of victims reached 95 people, dozens are missing.
Rescuers continue to inspect damaged cars and houses. The day before, about 70 people… pic.twitter.com/4iNptcYOaA
Guillermo Serrano Pérez z již zmiňovaného Paiportu záplavovou apokalypsu přirovnal k tsunami. „Když voda začala stoupat, přišla jako vlna. Bylo to jako tsunami.“ S rodinou cestoval po dálnici, když je sílící proud vody přiměl urychleně opustit auto a najít úkryt na mostě. Domy, obce i města se během desítek minut ocitly pod vodou, píše zpravodajská stanice BBC.
Mnozí byli silou povodní zaskočeni, přestože meteorologové ze státní agentury Aemet již předem varovali před nebezpečnými přívalovými dešti a vyhlásili maximální poplach. Město Chiva ležící asi 20 kilometrů od Valencie, bylo jedním z prvních, které zasáhla vodní stěna. Přívaly vody rychle zaplavily město, odnášely auta, lampy i lavičky.
ECHOPORADA: Co nám dá ČT za to, že jí budeme platit víc? A jak to dopadne s Václavem Moravcem?
„Silný příval přišel z ničeho nic a během pár minut voda stoupla o metr a půl,“ popsal dramatickou situaci starosta města Riba-roja de Túria. Zoufalí lidé, kteří byli v pasti, vyhledávali bezpečí na vyšších místech nebo se pokoušeli uniknout útěkem před sílícím proudem. Patricia Rodríguez z nedaleké obce Sedaví přiblížila, jak voda zaplavila její auto, když čekala v koloně. „Báli jsme se, že řeka přeteče. Byli jsme v přímém ohrožení života,“ uvedla podle televizní stanice BBC.
Mementem záplav byly i dramatické záběry lidí ve domově vozíčkářů uvězněných v jídelně, zatímco voda jim stoupala až po kolena. Rut Moyano z Benetússeru líčila zoufalé volání o pomoc, když se s ostatními ukrývala v horních patrech budovy. „Civilní stráž se nemohla dostat dovnitř,“ napsala zoufale. Dramatické okamžiky prožívali také obyvatelé domova důchodců nebo pracovníci městského soudu ve Valencii.
Ráno odhalilo obrovskou spoušť: zničené domy, ulice pokryté bahnem a troskami, auta naskládaná jedno na druhém. Jeden z místních občanů Juliano Sánchez popsal, jak bojoval o život, když strávil sedm hodin na palmě, aby ho nesmetl proud vody. „Nechtěl jsem zemřít,“ řekl místnímu tisku.
PŘÍMO SOUVISÍ: Španělské záplavy: Přes 158 obětí, spousty nezvěstných. Podcenily úřady varování meteorologů?
Záplavy meteorologové přisuzují „gotě fría“ – nebezpečnému ochlazení atmosféry, které zvyšuje riziko intenzivních srážek. Tento jev ukázal ničivý potenciál extrémního počasí.
Španělský premiér Pedro Sánchez slíbil podporu postiženým oblastem a zdůraznil, že vláda udělá vše pro obnovu poškozených míst. Ve Španělsku byl také vyhlášen třídenní státní smutek.
Mezi zasaženými občany Pyrenejského ostrova je i několik českých turistů. Například Jakub Jirgle z Ústí nad Labem předčasně ukončil dovolenou. "Hlásíme, že jsme v pořádku. Chytlo nás to včera cestou domů z Valencie, ale naštěstí jsme dojeli bez komplikací. Chudáci ostatní, snad už se to počasí uklidní," uvedl trenér z fitness centra na sociálních sítích.