Zemřel významný turecký duchovní. Tisíce jeho příznivců se staly obětí Erdoganových čistek
ÚMRTÍ V USA
V USA zemřel ve věku 83 let turecký islámský duchovní Fethullah Gülen, jehož turecká vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana už několik let viní ze snah ji svrhnout. S odvoláním na turecká média o tom dnes informovala agentura Reuters.
Účty na sociálních sítích spojené s Gülenovým hnutím, které mimo jiné spravují Gülenovi synovci, zveřejnily informaci o tom, že klerik zemřel v neděli v Pensylvánii na kardiovaskulární problémy.
Represe vůči příznivcům nyní třiaosmdesátiletého Gülena, který žil přes dvacet let v exilu v USA, začaly v Turecku v roce 2013, kdy byl současný prezident Erdogan premiérem. Důvodem byl podle opozice korupční skandál, v němž figuroval i Erdoganův syn. Režim pak pozatýkal desítky policistů, prokurátorů i soudců, kteří korupční kauzu vyšetřovali, a v roce 2014 bylo vyšetřování zastaveno pro nedostatek důkazů.
Gülenovo hnutí Hizmet (Služba) bylo založeno v 70. letech minulého století a provozovalo mimo jiné školy či nemocnice v Turecku i v zahraničí. Před čistkami z posledních let vlastnilo v Turecku i některá média. Erdoganova vláda viní jeho příznivce ze spiknutí a snahy ji svrhnout, podle nevládních organizací ale využívá obvinění z vazeb na toto hnutí i k odstranění svých kritiků, kteří jeho členy či příznivci nejsou.
Rozsáhlé zatýkání a čistky ve státní správě zahájil Erdoganův režim po pokusu části armády o puč v červenci 2016, z něhož vláda obvinila také Gülena, který to odmítl. O místo tehdy přišlo na 130 000 státních zaměstnanců, včetně čtyř tisíc soudců a prokurátorů, tisíce vojáků, ale například i mnoho učitelů. Během výjimečného stavu, který trval až do července 2018, vláda také uzavřela řadu nezávislých médií.