Maďarsko drží zajaté Ukrajince v izolaci. „Všechny pokusy o kontakt selhaly,“ tvrdí Kyjev
UKRAJINŠTÍ ZAJATCI
Maďarsko drží v izolaci 11 ukrajinských válečných zajatců, které vyvezlo z Ruska, uvedl dnes na facebooku mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko. Budapešť podle něj navíc brání ukrajinskému diplomatickému zastoupení v zemi navázat s dotyčnými vojáky kontakt.
„Všechny pokusy ukrajinských diplomatů z minulých dnů navázat přímý kontakt s ukrajinskými občany selhaly. Tato skutečnost a také informace od příbuzných těchto ukrajinských obránců naznačují, že ujišťování maďarské vlády o jejich údajném svobodném statusu v Maďarsku neodpovídá skutečnosti,“ napsal Nikolenko na facebooku. Kromě toho, že jsou podle něj vojáci v izolaci, tak mohou se svými příbuznými komunikovat jen za přítomnosti třetí osoby.
Mluvčí ukrajinské diplomacie zároveň Budapešť vyzval, aby okamžitě umožnila ukrajinskému konzulovi ukrajinské válečné zajatce navštívit, zhodnotit jejich zdravotní a psychický stav, informovat je o jejich právech a poskytnout jim konzulární služby.
Maďarské úřady podle Nikolenka vyvezly ukrajinské zajatce z Ruska bez vědomí ukrajinské vlády nebo mezinárodních organizací. Ukrajinský server The Kyiv Independent připomněl, že 8. června ruská pravoslavná církev oznámila, že předala Maďarsku skupinu ukrajinských zajatců původem ze Zakarpatí, a to na žádost Budapešti. Rozhodnutí podpořil patriarcha Kirill. Maďarský vicepremiér Zsolt Semjén následující den potvrdil, že vojáci jsou už v Maďarsku, a uvedl, že tam pobývají jako „svobodní lidé“.
Nejmenovaný ukrajinský činitel portálu RBK-Ukrajina už dříve prohlásil, že se propuštění vojáci ze zajetí dostali díky „zakarpatskému původu“. Zakarpatská oblast na západě Ukrajiny je domovem zhruba 150.000 příslušníků maďarské menšiny. Citovaný činitel ale zároveň zdůraznil, že všichni vojáci ve skupině předané Budapešti jsou ukrajinskými občany, takže by jejich převoz do třetí země neměl být možný bez souhlasu Ukrajiny.
Budapešť dlouhodobě Kyjev viní z utiskování maďarské menšiny na Ukrajině. Maďarsko se kvůli tomu snaží blokovat snahy o sbližování Kyjeva s NATO nebo Evropskou unií. Zároveň vláda konzervativního maďarského premiéra Viktora Orbána jako jediná v EU udržuje navzdory ruské invazi na Ukrajinu zejména obchodní kontakty s Moskvou.