Porada Echa: Dotační otroctví, k čemu je dobrá škola a poprava nejslavnějšího moderátora
PODCAST PORADA ECHA
Komentátoři Týdeníku Echo probírají rozbujelé dotace a řeší proč prezident Pavel nezvrátil emisní po(d)volenky na dopravu a bydlení. Tereza Matějčková otevírá téma Matoušova efektu a otázku přijímacích zkoušek. Proč musel na hodinu odejít nejslavnější americký televizní moderátor. A skončí Tucker Carlson na pracáku? Co pěkného mají ve Vyškově... Nezkrácenou verzi podcastu si můžete přehrát pouze na EchoPrime.
Česká ekonomika plíživě přešla z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích, prohlásil to šéf Národního kontrolního úřadu Miloslav Kala. Komentátorka Lenka Zlámalová si v té souvislosti vzpomněla na dávnou prognózu bývalého šéfa německého institutu IFO Hanse Wernera Sinna.
Ještě před vstupem Česka do EU varoval, že pokud se na systému dotací EU něco nezmění vznikne z celé východní Evropy nové Řecko, kde se nevyplatí dělat byznys, protože jednodušší je žádat o dotace. "Uplynulo necelých dvacet let a jsme tam," konstatovala Lenka Zlámalová.
Na Poradě Echa se řešil také náhlý vyhazov pro moderátorskou hvězdu americké stanice Fox News Tuckera Carlsona. "Je to extrémně důležitý člověk z konzervativní části politického spektra. Jde o představitele takového směru, o němž lidé v Česku vůbec nevědí, že existuje," řekl komentátor Daniel Kaiser.
Carlson reprezentuje tu část americké pravice, která se vyznačuje například odporem k agresivní zahraniční politice a sklony k hospodářskému protekcionismu. Podle Daniela Kaisera tento směr politiky u nás nikdo nezastupuje.
"To je dobře," odpověděla mu Lenka Zlámalová. "S protekcionismem je to stejné jako se socialismem. Jsou to nádherné myšlenky, které přinášejí chudobu," dodala.
Tato a další témata rozebírali v podcastu Porada Echa Lenka Zlámalová, Tereza Matějčková, Dalibor Balšínek, Daniel Kaiser, Jiří Peňás a Ondřej Šmigol. V nezkrácené verzi si je můžete poslechnout pouze na EchoPrime.