Německá rodina po 85 letech přišla o dům, který koupila po židovských majitelích
MAJETKOVÉ OTÁZKY
Rodina z východního Německa po 85 letech přišla o dům, který ve 30. letech minulého století museli prodat jeho původní židovští majitelé. Německý Spolkový správní soud totiž rozhodl, že se na dům vztahují pravidla o odškodnění obětí nacistického režimu. Proti rozhodnutí soudu se nelze odvolat, informovala veřejnoprávní stanice rbb24.
Pozemek v braniborském městečku Wandlitz severně od Berlína koupily v roce 1932 dvě Židovky, které na místě následně provozovaly rekreační zařízení pro židovské děti. Nacisté je později donutili dům prodat. V roce 1939 jej od realitního makléře koupila rodina, jejíž potomci v něm žijí dodnes.
V roce 1990 přijalo Německo zákon o "otevřených majetkových otázkách", na základě kterého měli být odškodněni lidé pronásledovaní během druhé světové války. V případech, kdy nemohla o vrácení majetku požádat sama oběť, mohla nárok vznést organizace Jewish Claims Conference (JCC), která sdružuje 23 židovských organizací. V případě domu ve Wandlitzu původní majitelky zahynuly v koncentračním táboře.
Podle rozhodnutí správního soudu, který byl posledním odvolacím stupněm, musí nyní dosavadní majitelé dům s pozemkem předat JCC. Současná 84letá majitelka a její 61letý syn se pokoušeli zvrátit rozhodnutí o vydání domu od roku 2015. "Strávila jsem v domě celý život a starala se o své rodiče," řekla podle agentury DPA žena. Podle jejího syna rodina neví, kam nyní půjde. JCC uvedla, že nabídla dosavadní majitelce, že může v domě zůstat bydlet doživotně. "Tuto nabídku rodina Liskeových odmítla," uvedla organizace.
Podle rbb24 byl případ domu v městečku Wandlitz posledním v Braniborsku v souvislosti se snahou Německa napravit majetkové škody, které způsobili pronásledovaným osobám ve 30. a 40. letech nacisté.