Nedobré vyhlídky: Bankrot do 20 let, Moody’s snížila výhled ratingu USA na negativní
RATING USA
Americká agentura Moody‘s Investors Service v pátek změnila výhled ratingu Spojených států ze stabilního na negativní. Podle agentury Reuters to zdůvodnila především vysokými fiskálními deficity USA a vnitropolitickými neshodami. Krok agentury kritizovala administrativa prezidenta Joea Bidena. Ekonom Lukáš Kovanda v této souvislosti odkázal na analýzu Whartonovy obchodní školy při Pensylvánské univerzitě, podle které má země zhruba dvacet let na nápravu veřejných financí, jinak by mohlo dojít k bankrotu.
„Pokračující politická polarizace v americkém Kongresu zvyšuje riziko, že následující vlády nebudou schopny dosáhnout konsenzu na fiskálním plánu, který by zpomalil pokles schopnosti splácet dluhy,“ uvedla agentura Moody‘s v prohlášení.
„V kontextu vyšších úrokových sazeb, bez účinných opatření fiskální politiky ke snížení vládních výdajů nebo zvýšení příjmů, Moody‘s očekává, že fiskální deficity USA zůstanou velmi vysoké, což výrazně oslabí schopnost splácet dluh,“ uvedla agentura.
Rozhodnutí agentury přichází jen pár měsíců poté, co další agentura Fitch snížila rating úvěrové spolehlivosti Spojených států z nejvyššího stupně AAA na stupeň AA+. Jako první z velkých agentur nevyšší rating USA už před dvanácti lety odebrala Standard & Poor‘s.
Moody‘s je poslední z trojice agentur, která zatím úvěrovou spolehlivost USA hodnotí nejvyšším stupněm. „Ačkoli agentura Moody‘s ve svém prohlášení zachovává rating AAA Spojených států, nesouhlasíme se změnou na negativní výhled. Americká ekonomika zůstává silná a americké dluhopisy jsou nejbezpečnějším a nejlikvidnějším aktivem na světě,“ uvedl v reakci náměstek ministryně financí Wally Adeyemo.
Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, kterým ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že bude schopen zajistit si levnější půjčky.
Ekonom Lukáš Kovanda připomněl, že podle letošní analýzy Whartonovy obchodní školy při Pensylvánské univerzitě (zde) mají Spojené státy zhruba dvacet let na to, aby zásadně napravily své veřejné finance. „Jejich stav se jinak stane neudržitelný a země bude čelit platební neschopnosti, čili bankrotu, jenž by dramaticky otřásl celým světem,“ vysvětlil Kovanda.