Vzpoura lemplů. Stručné dějiny kraválů na amerických univerzitách
PROTESTY NA UNIVERZITÁCH
I u nás občas lidé nepřející Izraeli vkládají naději do vlny protestů na amerických univerzitách. Mohla by přesvědčit prezidenta Bidena, že ho podpora izraelského válčení může stát prezidentské volby, a tak by mohl Izraelcům konečně trochu utáhnout uzdu, zní ta logika. Je chybná. Neznalost poměrů, neznalost historie a nenávist k Izraeli vedou k nesmyslným závěrům. Pokud ty nepokoje někdo odnese, budou to univerzity.
Protože jak ti vyjadřovatelé nadějí, tak i sami američtí protestující studenti mají před očima studentské hnutí proti válce ve Vietnamu, musíme začít od něj.
Válka ve Vietnamu nebyla populární, nebyla úspěšná a na konci 60. let si vyžádala už 50 tisíc amerických životů. Ale rozhodující politici Demokratické strany s ní byli beznadějně spjati. Když prezident Johnson v březnu 1968 oznámil, že se nebude ucházet o znovuzvolení, do boje o prezidentskou nominaci se pustili dva protiváleční kandidáti – Robert Kennedy, který byl ovšem v červnu 1968 zavražděn, a Eugene McCarthy. Neuspěl, stará garda prosadila nominaci Johnsonova viceprezidenta Huberta Humphreyho. Ten ale prohrál s konzervativním republikánem Richardem Nixonem.
Do příštích voleb v roce 1972 šel proti Nixonovi další protiválečný kandidát demokratů, George McGovern. Nixon ho porazil drtivým skóre, jež překonal už jen Ronald Reagan v roce 1984.
Snad pro každého mladého aktivistu, který se pod vlivem charismatického McCarthyho vrhl do politiky, to byl formativní zážitek, který si nesl v srdci celý život – něco jako Woodstock politiky. A na Nixona, který v roce 1974, pouhé dva roky po svém jasném vítězství, s potupou opustil Bílý dům kvůli aféře Watergate, mnozí chtěli raději zapomenout. Tím lze vysvětlit, proč se protiválečné hnutí, jež fakticky vedlo ke dvěma totálním politickým porážkám, těší tak exaltované reputaci.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.