Ruská ekonomika těží z vojenských výdajů, její vyhlídky jsou ale slabé
VÁLEČNÉ HOSPODÁŘSTVÍ
Krátkodobý hospodářský růst v Rusku v současnosti podporují rozsáhlé vojenské výdaje, dlouhodobější vyhlídky ruské ekonomiky jsou však pochmurné. Uvedl to dnes podle agentury Reuters ředitel evropského odboru Mezinárodního měnového fondu (MMF) Alfred Kammer.
MMF tento týden předpověděl, že hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se letos díky vojenským výdajům a odolné spotřebě zvýší o 2,2 procenta. V příštím roce však očekává zpomalení hospodářského růstu na 1,1 procenta.
„V Rusku vidíme značné rozpočtové stimuly plynoucí ze zvyšování výdajů v souvislosti s válkou (na Ukrajině). To je opravdu krátkodobý dopad, který bude podporovat hospodářský růst,“ uvedl Kammer na podzimním zasedání MMF a Světové banky (SB) v Marrákeši. „Když se podíváme na dlouhodobější obraz Ruska, je výhled v důsledku sankcí ponurý, protože omezený přístup k technologiím poškodí výrobní kapacitu a růst produktivity ve středně dlouhém období,“ dodal.
Rusko nyní soustředí své zdroje na armádu, v návrhu rozpočtu na příští rok se vojenské výdaje na celkových rozpočtových výdajích podílejí téměř třetinou. Kammer uvedl, že MMF nyní hodnotí růstový potenciál Ruska hůře než před začátkem útoku na Ukrajinu. „To znamená, že Rusko se přestalo přibližovat k západoevropským úrovním HDP, takže to je docela velká změna ve výhledu ruské ekonomiky,“ prohlásil.
Rusko se kvůli útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých sankcí ze strany Evropské unie, Spojených států i dalších západních zemí. Loni ruská ekonomika podle MMF klesla o 2,1 procenta. Prognózy, včetně odhadů ruských úřadů, přitom těsně po začátku útoku ruských vojsk na Ukrajinu předpovídaly, že ruská ekonomika vykáže za rok 2022 více než desetiprocentní pokles.