Dodržuje Slovensko pravidla? Kontrolní misi EP povede Zdechovský
SLOVENSKO POD DROBNOHLEDEM
Celkem tři delegace europoslanců vyšle v následujících týdnech Evropský parlament na Slovensko a jejich cílem bude mimo jiné zkontrolovat, zda v zemi funguje právní stát či to, jak země nakládá s evropskými penězi, respektive jakým způsobem rozděluje dotace. Misi zaměřenou na hospodaření s evropskými fondy vede český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Evropská komise již na začátku října vyjádřila své obavy z omezení právního systému na Slovensku a zablokovala téměř 800 milionů eur z plánu na oživení. Po dílčích změnách trestního práva však EU ustoupila a peníze pro Slovensko uvolnila. Slovenský premiér Robert Fico to tehdy označil za „velké vítězství vládnoucí koalice a obrovskou porážku opozice“ a zprávy o oslabování soudnictví jeho vládou označil za tendenční.
Evropský parlament nicméně na Slovensko vyšle v nejbližších týdnech tři delegace, které se budou zabývat nejen právním státem, respektive soudním systémem, ale také přístupem k médiím či možným zneužíváním evropských fondů. Informuje o tom server Sme.sk. Pod drobnohled by se mohly dostat pochybné dotace na pozemky od Zemědělské platební agentury, ale také zákon o nevládních organizacích a pokračující slovní útoky politiků na novináře.
Už v pondělí dorazí na Slovensko delegace výboru pro kontrolu rozpočtu, kterou vede Zdechovský, její součástí je také další český europoslanec Ondřej Knotek (ANO). „Dostáváme znepokojující zprávy o údajném zneužívání prostředků Evropské unie a porušování pravidel, do kterých mají být zapojení vysocí úředníci a osoby napojené na slovenskou vládu,“ řekl Zdechovský s tím, že si tyto obvinění vyžadují důkladnou nestrannou kontrolu.
Evropský parlament následně plánuje zveřejnit komplexní zprávu. „Zpráva by měla být hotová asi měsíc po naší návštěvě Slovenska. V současné době dáváme dohromady všechny materiály a uvidíme, jak na naše zjištění zareaguje slovenská vláda a slovenští poslanci,“ uvedl Zdechovský.
Důležitou součástí mise by měl být přímý dialog s vládou. „Jedná se o vyšetřovací misi, která je vždy založena na otázkách a odpovědích. Budeme klást spoustu otázek a budeme očekávat odpovědi od současné slovenské vlády,“ dodal Zdechovský podle serveru TA3.
V dřívějším rozhovoru pro portál Euractiv Zdechovský také prozradil, že zaznamenal snahy některých slovenských politiků o zrušení jeho cesty. Konkrétně zmínil dopis europoslankyně Moniky Beňové (Smer-SD/nezávislí), ale trval na tom, že kontrola bude provedena nezávisle.
Mezi případy, které budou pod drobnohledem europoslanců, patří agrodotace a kauza bývalé poslankyně za Smer Ľubice Roškové, údajně předražené nákupy techniky, kanalizační projekty a novela zákona ohrožující vodohospodářskou infrastrukturu. Podle Zdechovského jsou tyto oblasti dlouhodobě zanedbávány a slovenská legislativa podle něj spíše brzdí, než podporuje rozvoj.
V krajním případě může mise doporučit pozastavení plateb z evropských fondů a Zdechovský nevyloučil, že by taková situace v případě závažných nálezů skutečně mohla nastat. „Posledním krokem, který může Evropský parlament navrhnout, pokud dojde k rozkrádání eurofondů nebo k financování projektů, které nemají evropskou přidanou hodnotu, je pozastavení těchto prostředků,“ upozornil.