Dánsko chce být první zemí v Evropě, která uvalí uhlíkovou daň na zemědělce. Už jim ji spočítala
UHLÍKOVÁ DAŇ
Dánská vláda v pondělí oznámila, že se po téměř pěti měsících jednání dohodla s představiteli dánských zemědělců a zemědělského průmyslu na přelomovém zdanění uhlíkových emisí. Dohoda počítá se zdaněním tzv. uhlíkové stopy zemědělců od roku 2030. Zároveň počítá s tím, že dohoda sníží produkci těchto emisí v témže roce o 70 % oproti roku 1990. Součástí dohody jsou i investice do zalesňování. Informuje například server Politico.
Dánská ministryně hospodářství Stephanie Loseová při informování o dosažené dohodě uvedla, že se jedná o historický dokument, který povede k restrukturalizaci půdy a produkci potravin v zemi.
Vláda o změnách jednala s Dánskou radou pro zemědělství a potraviny, s ochránci přírody či představiteli průmyslu. Ti se shodli na zavedení daně ve výši 16 eur za tunu oxidu uhličitého vypuštěného do ovzduší při zemědělské produkci. V roce 2035 pak má dojít ke zvýšení daně na 40 eur za tunu. Součástí dohody je i 5,3 miliard eur, které má dánská vláda dát na nové zalesnění až 250 000 hektarů půdy, či na výkup některých farem. Je pravděpodobné, že uhlíkové daně se v konečném důsledku promítnou do cen potravin.
Vláda se domnívá, že daň povede ke snížení emisí oxidu uhličitého v zemědělství o 1,8 milionu tun, potencionálně až 2,6 milionu tun. Dohoda také počítá se zřízením Zeleného fondu, který má pomoci financovat přeměnu krajiny. Právě do něj by měly putovat i zisky ze zdanění.
Jedním z deklarovaných cílů tzv. Zelené dohody je i snižování dusíku, ať už snižováním počtu zemědělských zvířat či změnou v krajině. Dánská vláda uvedla, že chce touto ambiciozní dohodou jít ve světě příkladem v přeměně zemědělství, ze kterého pochází podle vlády 46 % emisí v zemi. Představitelé zemědělců už vyzvali členy parlamentu, by dohodu schválili. Vláda ji chce předložit k projednání po letních prázdninách.
Čtěte více: Co stálo za holandskou zemědělskou rebelií
Právě snaha o radikální snížení produkce dusíku vedla v roce 2022 k jedné z největších selských rebelií v Nizozemsku. Tamní farmáři se následně dostali i do parlamentu.