Rusové se zbraněmi z USA dobývají pohraničí své země. „Skutečný Rus neznásilňuje“
RUSKÁ SVOBODNÁ LEGIE
V pondělí pronikla do ruského Bělogorodského regionu Ruská svobodná legie. Podle některých zpráv obsadila několik příhraničních vesnic. Rusko oznámilo, že oblast čelí vpádu „ukrajinských sabotážních skupin“ a budou zničeny. Ruská svobodná legie vznikla už na počátku ruské invaze, dezercí jednotky ruské armády o přibližně sto vojácích. Přesné počty ani schopnosti jednotky nejsou známé. Podle jejich mluvčího, který vystupuje pod přezdívkou Car, se však formuje v jejím rámci již čtvrtý prapor, teoreticky by tak jednotka mohla mít až 4000 členů. O motivacích a operacích jednotky informuje například Rádio Svobodná Evropa či New York Times. Do Ruska vjeli na ukořistěných tancích, ale i na amerických transportérech. Vyzbrojení jsou americkými útočnými puškami.
„Skutečný Rus se nezapojuje do agresivní války, neznásilňuje děti, nezabíjí ženy a starší,“ mluví o motivaci mluvčí skupiny vystupující pod přezdívkou Car. Původně pracoval v Petrohradu nyní se však jeho rodina nachází v Kyjevě. On sám tvrdí, že chrání Ukrajinu v jejích hranicích z roku 1991 a následně chce skrz boj odstranit i Putinův režim. „Rusko umírá. Běžte se podívat do ruských vesnic, uvidíte opilce, drogově závislé, kriminálníky. Lidé trpí,“ uvádí Car a ze situace viní zkorumpovaný Putinův režim. Ruský soud v březnu legionáře označil za teroristickou organizaci.
The Main Directorate of Intelligence for the Ukrainian Military has released Footage of the “Freedom for Russia Legion and Russian Volunteer Corps” preparing for their Operation in the Belgorod Region of Western Russia earlier today; they appear to have primarily utilized… pic.twitter.com/2T5kYisweC
— OSINTdefender (@sentdefender) May 23, 2023
Právě boj proti režimu, který podle mnohých dobrovolníků není skutečným Ruskem spojuje, značnou část legionářů. Motivace jsou však přesto různé. Někteří bojují, protože agresi považují za nemorální, někteří, protože část jejich rodiny je z Ukrajiny. Například voják s přezdívkou Tichý, který má ukrajinskou manželku a v počátcích invaze byl v Kyjevě na návštěvě u rodiny. Sám prý invazi nechtěl z počátku uvěřit, ale když kolem něj prolétávala třetí raketa, změnil názor. „Nechápala by, kdybychom zůstali v Rusku,“ mluvil o svých důvodech proč se zapojil do bojů na straně Ukrajiny. Podle jeho slov má jeho rodina, která zůstala v Rusku trochu vymyté mozky, ale ví, že o něj mají starost.
Přestože většina vojáků v legii je vysoce motivována, zpočátku to neměli jednoduché. Zákon, který by nástup Rusů do ukrajinských legií umožňoval, schválil ukrajinský parlament až v srpnu 2022. Pro přijetí do legie musí projít psychotesty a kolečkem pohovorů jejíž součástí je i detektor lži.
Samotní dobrovolníci následně prochází tříměsíčním výcvikem pod dozorem ukrajinských instruktorů. Ti je učí například pracovat s francouzskými minomety či americkými útočnými puškami M16. „Jsou lepší než kalašnikov, vypálil jsem už asi 1000 ran a bez problému,“ komentoval výcvik jeden z ruských dobrovolníků. Samotní dobrovolníci jsou si vědomi, že si důvěru ukrajinské armády musí získat úspěchy v boji.
A to se jim, zdá se, daří. „Jsou motivovaní a profesionální bojovníci. Svou práci odvádí perfektně,“ uvedl pod podmínkou anonymity ukrajinský důstojník. Nasazováni jsou především v minometných jednotkách a v dělostřelectvu. Ale mají i několik ozbrojených vozidel. V létě na svém o telegramu například ukázali ukořistěný ruský tank z Lysyčansku. Stovky vojáků legie se účastnilo bojů u Bachmutu.
V pondělí podnikly pravděpodobně útok na ruské území, Echo o tom informovalo zde. Na fotografiích z ruského Bělgorodu jsou vidět jednotky Ruské svobodné legie, které mají vedle ukrajinské vlajky i modrobílou vlaječku, a Ruský dobrovolnický sbor. Na několika fotografiích byly vidět ruská ukořistěná vozidla i americké obrněné vozidla M1224 či vozidla Humwee.