O čem sní vizionáři ze Silicon Valley? Esej Martina Weisse o úsvitu technooptimistů
ÚSVIT TECHNOOPTIMISTŮ
Americký stratég Tanner Greer v březnu zveřejnil studii čínské politiky nové Trumpovy administrativy, kterou vypracoval pro think-tank Foreign Policy Research Institute. Její název by se dal přeložit jako „Záměrná neprůhlednost“, a jak dále naznačuje podtitul „Konkurující si priority americké politiky vůči Číně“, na této politice se podílí řada lidí, jejichž přístupy se liší. Což je něco, co Donaldu Trumpovi nevadí. Vyhovuje mu, že se jeho podřízení takto vlastně drží navzájem v šachu, přičemž on je tím, kdo nakonec rozhodne.
Greer třídí jednotlivé frakce nejdříve podle jejich geopolitických východisek a pak podle ekonomických. Zde pokračuje podle dvou hledisek: Potřebuje Amerika k tomu, aby ustála ekonomické soupeření s Čínou, široce založenou průmyslovou renesanci, anebo se musí soustředit na prvenství ve špičkových technologických výdobytcích? Druhé hledisko je důvěra v administrativní kapacitu ekonomiku řídit, či se naopak spoléhat pokud možno jen na působení trhu. To mu umožňuje znázornit jednotlivé frakce ve známém formátu čtyř kvadrantů, kde první hledisko tvoří horizontální osu a druhé osu vertikální. Na pravé straně jsou tedy ti, kdo přísahají na „hi-tech“. Věří, že „ekonomická dynamičnost a vojenská síla jsou primárně funkcí technologických inovací. Některá odvětví jsou důležitější než jiná. Chcete-li vyhrát budoucnost, musíte obsadit rozhodující vrcholy ekonomiky zítřka už dnes“. To je robotika, drony, nové energetické technologie, biotechnologie, ale především umělá inteligence.
„Tito republikánští technologové se domnívají, že v tomto závodě jde o nesmírně mnoho,“ vysvětluje Greer, proč nevidí návrat veškerého průmyslu do USA jako žádoucí. „Jako varovný signál často uvádějí rozdíl v celkové produktivitě výrobních faktorů, který dělí Spojené státy od Evropy. To je to, co se stane Americe, pokud technologický sektor jiné země vystartuje dopředu. Čína je jedinou zemí, jejíž technologický sektor tím může věrohodně hrozit. Pokud bude Amerika nerozumně investovat omezené zdroje do neefektivních a zastaralých odvětví, Číňané se poženou vpřed.“
Celý esej Úsvit technooptimistů si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od středy 30. dubna je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.