Budoucnost Německa. „Pravidla Koránu jsou pro mě důležitější než zákony.“ Co si mladí muslimové myslí o SRN
MLADÍ MUSLIMOVÉ V NĚMECKU
Kriminologický výzkumný ústav Dolního Saska (KFN) zjišťoval, co si mladí muslimové žijící v Sasku myslí o Německu. Ve studii se ptal na vztah k zákonům, teokracii a násilí. Podle sociologa Carla Philippa Schrödera z KFN výsledky dávají důvod k obavám, informoval v sobotu deník Bild.
Kriminologický výzkumný ústav Dolního Saska (KFN) již popáté provedl reprezentativní terénní studii o kriminalitě mládeže. V rámci této studie bylo 8539 žáků (průměrný věk 15 let), z toho přibližně 300 muslimů, devátých tříd v této severoněmecké spolkové zemi dotazováno na páchání kriminality a viktimizaci v souvislosti s majetkovými a násilnými trestnými činy. 50,4 % dotázaných tvořili muži, 48 % ženy a 1,6 % žáků uvedlo "různé" pohlaví.
Některé odpovědi dotazovaných muslimských žáků jsou podle deníku znepokojivé. Například přibližně dvě třetiny - přesněji 67,8 % - zúčastněných muslimů zdůraznilo větu: "Pravidla Koránu jsou pro mě důležitější než zákony v Německu." Necelá polovina (45,8 %) se domnívá, že islámská teokracie je nejlepší formou vlády a více než polovina (51,5 %) dotázaných muslimských studentů zastává názor, že pouze islám je schopen "vyřešit problémy naší doby".
Část respondentů, konkrétně 35,3 %, uvedla, že "chápe násilí páchané proti lidem, kteří urážejí Alláha nebo proroka Mohameda". 21,2 % pak uvedlo, že "ohrožení islámu ze strany západního světa ospravedlňuje muslimy bránit se násilím".
"Údaje z nejnovějšího průzkumu v Dolním Sasku dávají důvod k obavám a ukazují, jak důležitá je politická výchova ve školách," řekl Carl Philipp Schröder z KFN listu Hannoversche Allgemeine Zeitung.