Domů už je nedostanou. Izrael prohlásil 43 rukojmích držených Hamásem za mrtvé
ZAJATCI HAMÁSU
Více než třetina rukojmích, kteří jsou stále v zajetí palestinských ozbrojenců v Pásmu Gazy, je zřejmě po smrti. S odvoláním na dnešní odhad izraelské vlády o tom píše agentura Reuters.
Ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás a jeho spojenci při přeshraničním teroristickém útoku na Izrael loni 7. října zabili asi 1200 lidí a dalších 250 zavlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Zhruba stovka z těchto rukojmích byla propuštěna koncem listopadu výměnou za palestinské vězně, několik dalších, živých i mrtvých, v pásmu objevila izraelská armáda.
Izraelská odveta podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy, které ovládá Hamás, od začátku války zabila nejméně 36.550 Palestinců, většinou civilistů. Zranění utrpělo téměř 83.000 lidí, uvádějí palestinské úřady.
Nyní v Pásmu Gazy podle odhadu izraelské vlády zůstává 120 rukojmích, z nichž 43 izraelské úřady na základě získaných informací prohlásily za mrtvé. K ověření smrti úřady využily zpravodajské informace, záznamy z bezpečnostních kamer a od kolemjdoucích i forenzní analýzu. Někteří činitelé podle Reuters uvedli, že skutečný počet mrtvých rukojmích může být ještě vyšší.
Hamás na začátku války hrozil, že rukojmí bude v odvetě za izraelské bombardování civilních objektů zabíjet. Zároveň oznámil, že několik rukojmích zahynulo při izraelském bombardování. Izrael to nevyloučil ve všech případech, ale domnívá se, že některá z nalezených těl rukojmích nesla známky toho, že byla zabita cíleně. V pondělí izraelská armáda potvrdila smrt dalších čtyř rukojmích.
Americký prezident Joe Biden v pátek představil nový třífázový návrh dohody o příměří a propuštění rukojmích zadržovaných Hamásem a označil jej za izraelský. Současně vyzval Hamás, aby jej podpořil, a vedoucí představitele Izraele, aby odolali tlaku na smetení dohody ze stolu - ve zjevné narážce na krajně pravicové členy izraelské vládní koalice, kteří jakoukoli dohodu s Hamásem o ukončení bojů odmítají. Uzavření dohody nicméně dlouhodobě komplikuje to, že Izrael trvá na obnovení ofenzivy po příměří s cílem Hamás zničit vojensky i politicky, zatímco Hamás požaduje trvalé ukončení války a záruky, že se izraelská armáda z Pásma Gazy stáhne.