Napětí na Balkáně stoupá: Přestřelka na severu Kosova
KONFLIKT NA BALKÁNĚ
Srbové žijící na severu Kosova dnes již druhý den blokovali hlavní silnice v oblasti, protestovali tak proti nedávnému zatčení bývalého srbského policisty. Napětí na severu Kosova neustále narůstá, v noci došlo i na přestřelku s policií, napsala agentura Reuters. Srbský prezident Aleksandar Vučić vyzval dnes všechny strany k zachování míru a v rozhovoru se stanicí RTS prohlásil, že dnešek je pro něj "nejtěžším dnem od zvolení prezidentem".
Unijní policejní mise EULEX, která situaci v Kosovu monitoruje, uvedla, že jedno z jejích vozidel zasáhl v sobotu večer omračující granát. Nikdo nebyl zraněn. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell varoval, že EU nebude tolerovat násilí proti členům své mise. "EU nebude tolerovat útoky na EULEX v Kosovu ani jiné násilné a kriminální činy na severu. Barikády musí kosovští Srbové okamžitě odstranit. Musí být nastolen klid," napsal Borrell na twitteru.
Nákladní automobily dnes již druhý den blokovaly několik hlavních silnic na severu Kosova vedoucích ke dvěma hraničním přechodům se Srbskem. Oba přechody byly pro dopravu uzavřeny.
Kosovská policie v noci na dnešek oznámila, že se stala na několika místech terčem palby. Policisté střelbu opětovali, zda byl někdo zraněn, nebylo známo.
Vučić po zasedání Národní bezpečnostní rady vyzval Srby na severu Kosova, aby byli klidní a mírumilovní a nepodléhali provokacím. Vyzval také k respektování jednotek EULEX a KFOR, které podle něj zajišťují bezpečnost Srbů. Lidé se nemají nechat vyprovokovat a nesrovnalosti mají hlásit, uvedl Vučić. Od jednotek KFOR čeká, že nepodniknou násilné akce proti demonstrantům. "Uděláme vše pro zachování míru a stability," dodal prezident.
"Dnešek je pro mě určitě nejtěžším dnem od doby, kdy jsem byl zvolen prezidentem republiky nebo kdy jsem byl premiérem Srbska. Asi nejtěžší noc je ale přede mnou," řekl Vučić. Kritizoval také mezinárodní společenství, že "předstírá, že nevidí, co se děje" a zakládá své soudy na "nepravdách a nahých lžích o dění na místě".
Protesty vyvolalo sobotní zatčení bývalého policisty, který minulý měsíc společně s dalšími etnickými Srby odešel z funkce. Kosovští Srbové opustili svá místa v kosovských institucích včetně policie na protest proti snaze Prištiny donutit kosovskosrbské obyvatelstvo používat výhradně kosovské registrační značky vozidel. Toto opatření je ve své podstatě snahou o prosazení kosovských zákonů i v severním Kosovu, kde žijí z většiny Srbové a kde má Priština jen omezený vliv.
Podle srbské strany je kosovský zákon o registračních značkách nefér, jelikož nebyl žádným způsobem prodiskutován se srbskou stranou. Dalším nedostatkem je podle Srbů minimální informovanost obyvatel, srbská menšina podle Bělehradu často neví, jak a kde má změnit registraci svého auta.
Kosovo v roce 2008 vyhlásilo nezávislost na Srbsku, které ale tento krok neuznalo a Kosovo stále považuje za součást svého území. Rovněž asi 50.000 Srbů žijících na severu Kosova neuznává autoritu vlády v Prištině. Srbské bezpečnostní síly nejsou v Kosovu přítomny od roku 1999, kdy Bělehrad ztratil nad svou jižní provincií kontrolu v důsledku náletů NATO.