České úřady pořád mlží a ani Evropská komise zprávu OLAF nezveřejní
VYŠETŘOVÁNÍ ČAPÍHO HNÍZDA
Ani Evropská komise nechce zveřejnit závěrečnou zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) k farmě Čapí hnízdo. Podle mluvčího komise je to na českých úřadech, které ale ohledně zprávy nadále mlží. Ode dneška do zprávy ale mohou nahlížet někteří poslanci, ve čtvrtek byla totiž zařazena do vyšetřovacího spisu české policie, která kvůli možnému dotačnímu podvodu obvinila premiéra Andreje Babiše (ANO).
„Komise nepublikuje zprávy OLAF. Toto je záležitost českých úřadů,“ uvedl pro server Echo24 tiskový mluvčí komise Johannes Bahrke. Právě na Evropskou komisi přitom odkázal přímo OLAF české europoslance, kteří po něm zveřejnění celé zprávy žádali.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
„Ředitel OLAF Nicholas Ilett odpověděl, že mi zprávu ani její závěry nebo doporučení vydat nemůže. Zveřejnit ji podle něj může Evropská komise nebo české orgány. Píšu na komisi a o dokument požádám,“ uvedla pro Hospodářské noviny (HN) europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová.
Ministerstvo financí předhodilo veřejnosti ze zprávy OLAF jen drobky. Tři odstavce ze 48 stran. Oprávněně za to sklízí kritiku. Předseda Senátu Milan Štěch mluví o snaze celou věc znepřehlednit, oddálit řešení a vyhnout se trestněprávním důsledkům. I další lidé, včetně například eurokomisařky Věry Jourové hodnotí krok ministerstva jako nedostatečný a volají po zveřejnění celé zprávy.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Čtěte také: Babišova vláda pokračuje v komedii, zveřejnila jen část zprávy OLAF
Zveřejnit celou zprávu tak můžou pouze české úřady, které se tomu ale brání. Ministerstvo financí ve čtvrtek celou věc uzavřelo s tím, že zveřejnilo závěr zprávy – ve skutečnosti ale publikovalo jen tři první odstavce, které ale nepřináší žádné nové informace. Je v nich doporučení vyjmout dotaci z projektů spolufinancovaných EU. O tom se ale už hovoří od konce prosince. Mimo jiné se v závěru píše o „nesrovnalostech“, kvůli kterým je třeba dotaci neproplácet. Zpráva má přitom 48 stran a dalších tisíc stran jsou přílohy.
Poslanci se ke zprávě dostanou
Ministerstvo financí tvrdí, že zprávu nemůže zveřejnit kvůli probíhajícímu trestnímu stíhání a že jim to ani nedoporučilo Městské státní zastupitelství. Více než tři odstavce z téměř padesátistránkové zprávy neukáže. „Dokud neskončí trestní řízení, tak se naše stanovisko nezmění,“ uvedla šéfka resortu financí Alena Schillerová pro Českou televizi. Podle řady odborníků k nezveřejnění zprávy ale není důvod.
Vybraní poslanci si ale dokument ode dneška přečíst mohou. Byl totiž zařazena do policejního spisu, do kterého mohou nahlížet poslanci mandátového a imunitního výboru. Ti totiž mají posoudit, zda doporučí obviněného premiéra Babiše a jeho spolustraníka Jaroslava Faltýnka vydat k trestnímu stíhání.
Mandátový a imunitní výbor, jehož jednání jsou neveřejná, musí dát ostatním poslancům doporučení, zda vydat či nevydat Babiše ke stíhání. Právě proto mají tito poslanci přístup do spisu. Policie o Babiše a Faltýnka zažádala již podruhé, poprvé to bylo v srpnu. Tehdy výbor vydání doporučil a sněmovna nakonec oba poslance ke stíhání vydala. V říjnu ale přišly sněmovní volby, v nichž hnutí ANO uspělo, a Babiš i Faltýnek získali poslaneckou imunitu znovu. Policie tak musela zažádat podruhé.
Dne 26. 1. 2016 bylo zahájeno výše zmíněné vyšetřování v souvislosti s možným výskytem nesrovnalostí v průběhu realizace projektu č. CZ.1.15/2.1.00/04.00095 „Multifunkční kongresový sál Čapí hnízdo“, který byl spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci českého Regionálního operačního programu Střední Čechy pro roky 2007-13.
Po dokončení všech vyšetřovacích úkonů nyní toto vyšetřování uzavírám. Ve smyslu závěrů vyšetřování, které jsou součástí Závěrečné zprávy a v souladu s článkem 11 nařízení (EU, Euratom) č. 883/2013, doporučuji, aby:
Generální ředitelství pro regionální a městskou politiku učinilo následující krok: Přijalo veškerá náležitá opatření pro zajištění vynětí částky 42.497.826,80 Kč / 1.647.676,40 EUR, jak je uvedeno v přiložené Závěrečné zprávě OLAF, v souvislosti s nesrovnalostmi zjištěnými v rámci projektu č. CZ.1.15/2.1.00/04.00095 „Multifunkční kongresový sál Čapí hnízdo“.