Protesty v Chile kvůli zdražení MHD mají už 11 mrtvých
Demonstrace v Chile
Protivládní protesty, které minulý týden vypukly v Chile kvůli zdražení jízdného v metru v hlavním městě této latinskoamerické země, už si podle místních médií vyžádaly 11 mrtvých. Dalších asi 60 lidí při nich bylo zraněno a přes 700 lidí policie kvůli násilnostem zadržela. Kvůli protestům označovaným za nejhorší v historii Chile od roku 1990 byl vyhlášen výjimečný stav už v pěti regionech, zákaz vycházení platil v noci na pondělí vedle metropole i ve městech Valparaíso, Concepción a Coquimbo.
Největší nepokoje, kvůli nimž vláda do ulic poprvé od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta v roce 1990 nasadila vojáky, zažívá od pátku chilské hlavní město. Radikálové tam rabují obchody, zapalují autobusy i vlaky metra. Od pátku zničili protestující více než polovinu stanic metra, které za běžných podmínek denně přepraví téměř tři miliony lidí. Několik vagonů metra zcela shořelo, stejně jako asi 20 autobusů.
Také oběti nepokojů zemřely v důsledku požárů v metropolitní oblasti Santiaga. Těla dvou žen záchranáři nalezli po požáru v supermarketu na jižním předměstí, zatímco muž peruánské národnosti přišel o život při požáru supermarketu v centru města. Pět mrtvých našli hasiči v neděli v textilní továrně na okraji Santiaga, podle místních médií i v této továrně svědci před požárem hlásili rabování.
O dalších třech obětech nedělních nepokojů v pondělí bez dalších podrobností informovala starostka metropole Karla Rubilarová. "Počet mrtvých za poslední dny je 11. Předevčírem (v sobotu) zemřeli tři lidé a včera (v neděli) osm," uvedla Rubilarová.
Protivládní protesty pokračují i poté, co prezident Sebastián Piňera v sobotu večer oznámil, že zdražení jízdného ruší. Zdražení v neděli zrušila dolní komora parlamentu, v pondělí má o tom hlasovat Senát. Ceny jízdného ale byly jen poslední kapkou v poháru nespokojenosti Chilanů, kteří se už dlouho potýkají s růstem životních nákladů. Chile je sice jednou z nejbohatších zemí Latinské Ameriky, panují tam ale výrazné rozdíly mezi sociálně slabými a bohatými vrstvami obyvatel.
Veřejná doprava v Chile je jednou z nejdražších v poměru k průměrnému příjmu. V tabulce 56 zemí z nedávné studie, kterou citoval v neděli server BBC Mundo, se umístilo Chile jako devátá nejdražší země co do výše jízdného v poměru k průměrnému příjmu. Některé rodiny může doprava podle BBC stát až 30 procent příjmů, zatímco lidé s nejvyššími příjmy na dopravu vydají jen asi dvě procenta.
Kritiku si o víkendu vysloužil prezident Piňera i za to, že v pátek večeřel v drahé restauraci, kde slavil narozeniny svého vnuka, zatímco demonstranti v ulicích zapalovali stanice metra, píše BBC Mundo.
Piňera, který se nejvyššího úřadu ujal loni v březnu, nesplnil podle analytiků očekávání Chilanů ve svém druhém volebním období. Když byl poprvé prezidentem v letech 2010 až 2014, podařilo se mu snížit v Chile nezaměstnanost a zlepšit ekonomiku.