Souboj o nižší daně v rozvráceném rozpočtu. Z příjmů nám stát bere víc než Skandinávcům
ECHOPRIME
Vypadá to jako pozoruhodná snaha o odlákání pozornosti za vládní selhání v krizi čínského koronaviru. Podle aktuálního žebříčku sestaveného agenturou Bloomberg zvládáme krizi jako pátí nejhorší ze třiapadesáti sledovaných zemí světa. Z celé Evropy už je na tom hůř jen Belgie. Máme jeden z nejvíc restriktivních režimů s největším omezením mobility ve společnosti. Nadprůměrný zásah ekonomiky, vysoké procento pozitivních testů a mnohem víc obětí než země s výrazně mírnějšími restrikcemi.
Žebříček je užitečný právě v tom, že je plasticky postavený na řadě měřítek. Má trefný název The Best and Worst Places to Be During the Covid Pandemic (Nejlepší a nejhorší místa, kde prožít pandemii covidu). Nemilosrdně nám ukazuje, že žijeme v pátém nejhorším místě.
Kvůli selhání vlády Andreje Babiše, která nedokázala udržet čínský koronavirus pod kontrolou, chránit ohrožené, a rozkládá proto společnost tvrdými restrikcemi včetně zavřených škol. Teď Andrej Babiš znovu zaspává při přípravě scénářů očkování ve chvíli, kdy už jsou schvalovány vakcíny. Američané a Němci už mají detailní plány a chystají se začít očkovat už v půli prosince.
Vyspělý svět řeší testovací jízdní řády, zakládá vakcinační centra, najímá letadla na dopravu vakcín. Vláda Andreje Babiše zatím žádný podobný logistický scénář nepředstavila. A to stojíme pár týdnů od očekávaného data prvních očkování. Vládní prokrastinací opět míříme k selhání. Jako předtím při testování, trasování a ochraně rizikových skupin.
Když je průšvih a někdo selže, tradičně se hledá téma, k němuž se odvede pozornost. Veřejná debata se přetočí jiným směrem. Andrej Babiš si jako odkláněcí téma vybral snížení daní z příjmu. Vlastním poslaneckým návrhem ve sněmovně změnil vládní daňový balíček. Navrhl operaci, které se říká zrušení superhrubé mzdy.