United Islands vyřešili odřeknutou účast německých kapel. Lidé se nemají čeho bát, říká pořadatel

PRAHA ZÁŘÍ

United Islands vyřešili odřeknutou účast německých kapel. Lidé se nemají čeho bát, říká pořadatel
Areál festivalu Praha Září na holešovickém výstavišti. Foto: Tomáš Tkačík / United Islands
1
Domov
Vojtěch Šeliga
Sdílet:

Sedmnáctý ročník akce, která každoročně představuje hudební objevy z tuzemska i ze světa, se nakonec opravdu uskuteční. Na festivalu United Island, který je součástí Praha Září, nakonec vystoupí i hudebníci, kteří nebyli v plánovaném programu, jelikož došlo k odřeknutí účasti části německých kapel pouhý den před začátkem akce. Festivalu patří tento víkend od pátku 11. do neděle 13. 9. na Výstavišti Praha. „Doufám, že se lidé přijdou podívat na ten zázrak, že 17. ročník United Islands normálně proběhne, což by si v květnu nikdo nemyslel,“ uvedl v rozhovoru pro Echo24 hlavní pořadatel festivalu David Gaydečka.

Aktuální situace vám zkomplikovala probíhající festival Praha září, kdy některé německé kapely odřekly na poslední chvíli účast na festivalu United Islands. Jak se podařilo situaci vyřešit?

Vyřešilo se to skvěle, přestože se to začalo komplikovat pouhých 24 hodin do prvního koncertu. Vypustili jsme to ven a přihlásilo se třeba 150 kapel, které se nabídly, že to druhý den vezmou namísto těch německých. Neodřekli nám všichni Němci, ale zhruba tak třetina z nich. Hodně z nich však bylo bohužel naplánováno na pátek. V sobotu a v neděli zůstává program dost podobný tomu původnímu plánu. Je skvělé, že se přihlásilo tolik kapel, my jsme z nich vybrali čtyři. Jsou to I Love You Honey Bunny, Ghost of You, na jazzové scéně vystoupí Sisa Fehér. Ta čtvrtá kapela ukazuje, že i to špatné může být pro něco dobré, protože vystoupí Ondřej Pivec a Honza Šmigmátor s takovým projektem, který měl asi jen málokdo možnost kdy slyšet. Je strašně cítit, že kapely by rády hrály, všechny by chtěly, aby se mohlo nějakým způsobem fungovat, což teď není úplně jednoduché. Němci to dohrají příští rok, budeme doufat, že ten už bude normální.

V médiích se každý den objevují informace o rekordních počtech nakažených. Můžete tedy návštěvníkům zaručit, že na festivalu bude bezpečno?

Ani jedna akce, co proběhla v létě, a že jich nakonec bylo dost, nepotvrdila, že by nějaké ohnisko nákazy bylo spojené s venkovní akcí. Já si myslím, že jsme normální rozumní lidé, takže každý, kdo cítí potřebu chránit sebe a ostatní, nosí roušku. Naopak každý, kdo se naopak cítí lépe bez roušky a drží si trochu distanc, tak se tak podle toho také zachová. My máme za sebou první tři dny provozu Praha Září a lidé se chovají velice zodpovědně. Obsluhu máme v rouškách a v rukavicích, protože tam je asi to riziko nejvyšší, jelikož tam dochází k častějšímu kontaktu s lidmi. Máme velký prostor a předpokládám, že oslovujeme diváky, kteří jsou rozumní, kteří se třeba nebudou všichni tlačit pod pódiem.

Letošní rok je pro hudební scénu velmi náročný, jak byste popsal situaci pro pořadatele hudebních festivalů?

Obrovsky zničující je ta nejistota. Chybí tady odvaha říct nějakou vizi, jak to bude dál. Strašně bych stál o to, aby zaznívalo, že jsme tu nejhorší část pandemie překonali, když na jaře byla největší panika a strach z té nákazy. Sice se momentálně potýkáme s velkými čísly nakažených, ale naopak jsou zatím velmi nízká čísla vážných případů. Taky by tím prostorem mělo znít, že všichni budeme dělat maximum proto, aby příští rok probíhal normálně, protože tady nejde jenom o muziku. Kultura a kreativní průmysl působí jako okrajová část společnosti, ale ony to jsou desítky tisíc lidí, kterým hrozí, že nebudou mít peníze ani na nájem. Postupně to ale poté potká i další sektory. Když lidé přestanou chodit ven a začnou šetřit, tak bychom také na konci příštího roku mohli vidět pěknou krizi. Doufám, že se nějak vzpamatujeme a začneme kormidlovat nějakým jiným směrem.

Tenhle víkend proběhne United islands, příští zase Metronome festival. Na co se mohou návštěvníci tedy těšit?

Já doufám, že se přijdou podívat na ten zázrak, že 17. ročník United Islands normálně proběhne, což by si v květnu nikdo nemyslel. Lidé, co rádi poslouchají své oblíbené interprety, tak si třeba rádi zajdou na Prago Union nebo Allstar Refugee Band. Kdo má blíž k mainstreamu tak zase na Tomáše Kluse. Pro lidi, co mají rádi hudební objevy, tak je možná zbytečné, abych ty kapely vyjmenovával. Hodně lidí je nebude znát, ale to je právě na United Islands skvělé, že přijdete na místo a tam uslyšíte muziku, která je pro vás nová, ale je kvalitní a super. Kolegové Bára Šubrtová, Nela Mikošková i Moimir Papalescu, který poslední dva roky s United Islands hodně pomáhal, vybrali skvělé kapely. Já bych zval na to kouzlo, že přijdete a nemusíte platit vstupné a uslyšíte skvělou muziku.

A ten Metronome?

Na Půlmetronome je to trochu jinak. Stavíme jej na zavedených a osvědčených projektech, které mají na scéně již delší dobu pevné místo. Tam bude podle mě skvělý začátek příští čtvrtek s Kafka Band, dále bych určitě doporučil Tata Bojs na fontáně, to myslím, že bude naprosto unikátní pražský koncert. Sobota bude zase taková nejfestivalovější. Vystoupí například Kapitán Demo, takže bude i trochu legrace. V sobotu na závěr přivezeme zahraniční kapelu, což už zní taky trochu neuvěřitelně, že někdo přijede přes hranice do Čech. To budou Sofa Surfers, kteří to podle mě na té fontáně taky pěkně rozbalí. Je to klubovka, protože velké hvězdy jsou odložené na příští rok. Proto je letos jenom Půlmetronome. Kdyby někdo chtěl pokračovat a navíc si druhý den odpočinout, tak v areálu v neděli proběhnou Dozvuky horňáckých slavností, tedy další akce, která letos v létě ve Velké nad Veličkou neproběhla. Přijede jedna cimbálovka a Vlasta Rédl se svojí kapelou. Hodně těch koncertů se bude dít na fontáně, což je takové zajímavé prostředí, které původně nebylo v plánu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Školní jídelna, základ života

KOMENTÁŘ

Nevím, jestli byl dostatečně pozvednut hlas na podporu a obranu školních kuchařek, případně i kuchařů, jsou-li mezi nimi. Spíš o tom pochybuji. O těch kuchařích ...

00:06
domov
×

Podobné články