Správkyně Hongkongu jednala poprvé se zástupci protestujících. Nechá prověřit policejní brutalitu
DEMONSTRACE
Správkyně Hongkongu Carrie Lamová vedla se zástupci protestujících první jednání od začátku demonstrací, které pokračují od června. Během více než dvouhodinového setkání Lamová čelila vlně kritiky a obvinění, že je její vláda hluchá vůči protestujícím, kteří v tomto poloautonomním území pod čínskou kontrolou žádají demokratické reformy. Informovala o tom agentura AP.
Jeden mluvčí za druhým se vyslovovali proti vládní aroganci, která vyústila v čím dál tím násilnější protesty převážně mladých lidí. Kritizovali policejní použití síly při zákrocích proti demonstrantům a zpochybnili upřímnost Lamové, když odmítla požadavky demonstrantů.
K jednání, které se konalo na Stadionu královny Alžběty, bylo náhodně vybráno 150 zástupců z více než 20.000 zájemců; jen 30 z nich ale dostalo příležitost promluvit a jejich řeč byla omezena na tři minuty.
Lamová v doprovodu několika členů svého kabinetu v tichosti naslouchala. Poté uznala hlubokou nedůvěru lidí vůči vládě a policii a slíbila, že se bude snažit znovu získat ztracenou důvěru veřejnosti. Zopakovala svůj postoj, že násilí musí přestat, a že je potřeba dodržovat vládu práva. Dodala, že všechny stížnosti na policejní brutalitu budou prověřeny.
Před stadionem se sešla řada demonstrantů, kteří vytvořili lidské řetězy a skandovali hesla se svými požadavky. Rozmístila se tam i pořádková policie se štíty, pepřovými spreji a nádržemi slzného plynu. Po skončení jednání demonstranti krátce zablokovali hlavní silnici vedoucí od stadionu.
Prvotním spouštěčem protestů byl návrh zákona o vydávání osob stíhaných v Hongkongu k soudům v pevninské Číně. Místní vláda už slíbila, že návrh kompletně stáhne. Protestující ale odmítli zastavit demonstrace, dokud nebudou splněny jejich další požadavky, včetně přímých voleb vedení města.
Na úvod jednání Lamová vyjádřila naději, že dvouhodinový dialog pomůže přinést změny, jejichž cílem bude lepší Hongkong. Setkání, které bylo vysíláno živě, má být prvním ze série rozhovorů vedoucích k usmíření, dodala správkyně Hongkongu.
Kritici ale tento dialog označují za politickou show, která má upokojit protestující před velkými shromážděními plánovanými na tento víkend. Ta mají předcházet oficiálním oslavám 70. výročí založení komunistické Číny 1. října.
Během posledních týdnů byly protesty v Hongkongu čím dál tím násilnější. Demonstranti házeli benzinové bomby na vládní budovy, ničili veřejná zařízení a zapalovali ohně na ulici. Policie odpovídala slzným plynem a vodními děly. Zadrženo bylo více než 1500 lidí včetně dvanáctiletých dětí.