Peňásovy Výpravy čte Načeva, Hřebejk i Nárožný
NOVÉ VÝPRAVY JIŘÍHO PEŃÁSE
Na nové Výpravy Jiřího Peňáse už „vyrazila“ řada osobností české kultury. Režisér Jan Hřebejk, kníže Karel Schwarzenberg či herec Petr Nárožný oceňují, že je Peňásovy texty berou na cestu po neznámých i známých místech, v nichž oprašuje dávno zapomenuté historické souvislosti. „Hele, je to super lidová naučná knížka. Funguje to přesně, jak jsi chtěl!“ vzkazuje Peňásovi zpěvačka Monika Načeva.
Karel Schwarzenberg nachází v Peňásových cestopisech nové i dávno zapomenuté informace. „Přiznám se, že cestopisné články Jiřího Peňáse vyhlížím v Echu jako první. Pokaždé se těším, co tam bude nového. Přibližují mi místa, která znám a objevují místa, která jsem doposud nenavštívil,“ říká Schwarzenberg.
Pro režiséra Jana Hřebejka je zase průvodcem pro těžké cestovatelské časy. „Kdykoli zavřou hranice, bude domácí část Jirkovy knihy na tu dobu náš homeopatický Lonely Planet,“ říká Jan Hřebejk. „Psát, aby byla radost to číst, objevovat památky a připomínat dávno zapomenuté historické souvislosti v městech a městečkách křížem krážem už tisíckrát prochozených, to vůbec není snadné. Jiří Peňás to umí mistrovsky,“ říká zase herec Petr Nárožný.
Další část Výprav Jiřího Peňáse
Echo vás zve na další část Výprav Jiřího Peňáse. První kniha byla zdaleka nejúspěšnější knihou, kterou Echo vydalo, a museli jsme dokonce dělat dotisk. I po něm se zaprášilo a v redakci schováváme pár desítek kusů pro naše nejvěrnější. Jirka ale nelenil, cestoval a napsal pokračování. A to knižně přichází v této zvláštní době, kdy se kromě podzimu musíme vyrovnávat i s tím podivným čínským virem, který umocňuje a možná i mutuje sílu podzimu v ještě větší metafyzickou otázku, kterou jsme si několik desítek let nekladli. O životě, kráse, zapomnění, pomíjivosti a lidském štěstí.
Vydejte se na výpravy s Jiřím Peňásem, i když je v těchto časech nemůžete osobně vykonat. Kupte si Jirkovu knihu a začtěte se do ní. Jirka vás ve svém vyprávění do nich zavede, jako byste tam byli nebo mohli být.
V představách, které si budete moci zhmotnit, až ten virus odvane čas, jako odvál mor a choleru. Jirkovy Výpravy jsou totiž sázka na jistotu, pro nás i pro vás. Není to cestopis, črta ani slovníkové heslo, je to cesta s poučným vyprávěním o všelijakých souvislostech.
Výpravy pro blízké i vzdálenější si můžete objednat zde.
Tisíce čtenářů, kteří si koupili první knihu, dobře vědí, o čem mluvíme, a není nikdo v dnešní uštěkané době, kdo by si na Jirkovu knihu stěžoval. A to je co říct. A jak píšeme v anotaci k nové knize, v naší nejisté době je jen několik jistot. Jednou z nich je, že Jiří Peňás napíše každý týden do časopisu Týdeník Echo cestopisný článek, i kdyby to mělo být ze sousední ulice.
Nové Výpravy mají velmi podobný, vlastně stejný formát jako první díl, jsou samozřejmě z jiných míst, ale píše je pořád ten samý člověk, který se za rok zas tak moc nezměnil. Tedy padesátník, nikoli ten prošlý peníz, mince nízké hodnoty, ale člověk dejme tomu městského typu, zájmů spíše duchovních a literárních než adrenalinových nebo třeba kulinářských, pro nějž je největším dobrodružstvím vystoupit někde z vlaku, prohlídnout si kostel, radnici a kašnu a pak najít něco, kde by lacino přespal.
Jeho cesty nyní směřovaly především po Čechách, ale odskočil si i do Maďarska, Polska, Rakouska a Saska. Jsou to výpravy po střední Evropě, naší vlasti blízké i trochu vzdálenější.
Pořiďte si novou knihu Jiřího Peňáse, podpoříte tohoto jedinečného autora, podpoříte Echo, a ještě se pobavíte, něco se dozvíte a budete mít dobrý pocit – a té čínské hrozbě lépe odoláte.
Výpravy pro blízké i vzdálenější si můžete objednat zde.