Nevím, nemám názor, počkáme na Blatného. Vláda se nedokáže dohodnout, zda otevře obchody
OTEVŘENÍ MALOOBCHODU
Vyhýbavé odpovědi, přenášení zodpovědnosti na druhé a z toho plynoucí napětí mezi obchodníky. To vyplývá z reakcí členů vlády Andreje Babiše na to, zda se v pondělí otevřou za zpřísněných podmínek obchody. Jasný postoj pro otevření má ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček, který ostatním na vládě předloží svůj návrh. Ozývají se hlasy, že Havlíček se pro tento krok odhodlal proto, že v pondělí zveřejní Ústavní soud nález, ve kterém shodí vládou vyhlášený zákaz maloobchodu a služeb. Obchodníci tak mohou otevřít i bez zásahu státu. Deník Echo24 o tom informoval zde.
Šéf dvou resortů najednou Karel Havlíček (za ANO) přišel s návrhem otevření maloobchodu v pondělí. Podmínkou by měly být přísné hygienické normy, které se týkají maximálního počtu zákazníků, povinnosti roušek, odstupů či dezinfekce. Havlíček přišel s nápadem den poté, co premiér Andrej Babiše (ANO) ve svém nedělním hlášení uvedl, že „epidemická situace v Česku v dohledné době neumožní rozvolňování opatření proti covidu-19.
Předseda vlády Andrej Babiš pak ještě ve čtvrtek nechtěl odpovědět, zda Havlíčkův návrh podpoří. „Vláda nemá jednotný názor. Můj názor není žádný, já si vyslechnu všechny ve vládě a uvidíme. Situace je samozřejmě špatná. Pokud 50 procent lidí nedodržuje opatření, tak je to složitá situace. Ale myslím, že není situace, abychom rozvolňovali, není to dobrý nápad,“ řekl Babiš.
Ministři za sociální demokracii jsou spíše proti otevření. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) stále rostou čísla nakažených koronavirem a není tak jediný důvod k tomu, aby se rozvolňovalo. Podobně to vidí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (oba ČSSD).
Oproti tomu ministr školství Robert Plaga (ČSSD) řekl, že pokud se obchody otevřou, tak naopak se neotevřou školy. Podle něj totiž zvýšení sociálních kontaktů při návratu do škol musí být vyváženo povinným testováním ve výrobních firmách. Znepokojení nad tímto výrokem pak vyjádřil šéf Asociace nákupních center Jan Kubíček, podle kterého ministr staví otevření škol a obchodů proti sobě.
Ministr životního prostředí Richrad Brabec (ANO) pak chce počkat na stanovisko ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Ministři zejména nominovaní hnutím ANO tak přicházejí na jednání nerozhodnuti, zda je otevření obchodů dobrým nápadem. Sám Blatný během týdne přišel s tvrzením, že otevření obchodů není rozvolňováním. „Jestli k nějaké změně dojde, tak to povede ke změně v tom, abychom každý převzali svůj díl odpovědnosti,“ řekl Blatný. Nesmí to být podle něj pojato jako rozvolňování, protože epidemická situace tomu neodpovídá.
Podle Havlíčka se ale situace rozhodně nezhorší. „Jsem toho názoru, že zbytek maloobchodu, který bychom otevřeli v nejbližších dnech, nijakým způsobem nezhorší pandemickou situaci,“ řekl ve čtvrtek Havlíček. „Musíme začít něco činit. Nikoli hekticky něco rozvolňovat, ale realizovat režim založený na plošném testování, včetně testování ve firmách,“ dodal.
Ústavní soud otevře obchody
Ozývají se ale také hlasy, že otevření obchodů je navrženo proto, aby se stát vyhnul ostudě, kterou mu uštědří v pondělí Ústavní soud. Ten totiž podle deníku Echo24 vyhoví stížnosti skupiny senátorů na diskriminaci maloobchodů. Zástupci horní komory si stěžovali na tři oblasti. První mířila na to, proč jsou uzavřené maloobchody a přitom průmyslové podniky bez omezení fungují. Senátorům také vadilo, že ne všechny maloobchody musely mít zavřeno. Dosud totiž fungovaly prodejny květin či zbraní. Třetí napadená část byla na diskriminaci, kdy docházelo k nerovnováze trhu. Malé obchody totiž byly uzavřeny a ve velkých obchodech bylo k dostání jakékoliv zboží.
Podle iniciátora stížnosti senátora Lukáše Wagenknechta je tak Havlíčkův krok pouze veden strachem. „Otevření obchodů je proto, že se vláda bojí nálezu Ústavního soudu, který bude vyhlášený v pondělí. Mimo to by mě zajímalo, proč respirátory doposud nebyly povinné u otevřených hypermarketů. Odpověď jednoduchá, tato vláda již rok cíleně likviduje malé obchodníky,“ uvedl Wagenknecht.