Babiš musel změnit návrh na jmenování, jinak Zeman porušil ústavu

Babišova druhá vláda

Babiš musel změnit návrh na jmenování, jinak Zeman porušil ústavuNOVÉ 2
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Nad včerejším jmenováním nové vlády Andreje Babiše stále panují nejasnosti. A to kvůli nejmenování navrženého kandidáta ČSSD Miroslava Pocheho do čela ministerstva zahraničí. Premiér Babiš (ANO) trvá na to, že na jediném seznamu navržených kandidátů Pocheho jméno bylo. Není tedy stále jasné, na základě čeho byl ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček řízením Černínského paláce pověřen. Jako reakce na nejasnou situaci svolal Jan Lipavský (Piráti) mimořádné jednání zahraničního výboru. Písemnou interpelaci odeslal i Miroslav Kalousek (TOP 09).

Možnosti jsou v zásadě dvě. Buď prezident Miloš Zeman svévolně Pocheho nejmenoval a svévolně jmenoval řízením resortu Hamáčka. To by ale bylo v přímém rozporu s Ústavou ČR. Podle té má prezident na základě ústavy na návrh premiéra povinnost členy vlády jmenovat.

Druhou možností je, že premiér Andrej Babiš přinesl krátce před jmenováním nové vlády na Hrad jiný seznam, v němž Pocheho jméno nefigurovalo a místo něj byl navržen Hamáček. Nebo mohlo mít aktualizované navržení jmen charakter ústní domluvy, ústava to totiž nespecifikuje.

Naznačil to místopředseda ČSSD Martin Netolický. „Údajně se včera postupovalo tak, že předseda vlády předal seznam ministrů tak, jak je nominovali koaliční partneři, včetně pana Pocheho. Pan prezident sdělil, že pana Pocheho nejmenuje a na základě toho předseda vlády navrhl řešení, kterým má dočasně ministerstvo zahraničí řídit jiný člen vlády. Tedy pan předseda ČSSD Hamáček,“ uvedl Martin Netolický pro deník Echo24. Ústavně čisté řešení je dle něj jen ale pouze jedno. „A sice že pan prezident bude postupovat tak, jak mu říká ústava. V té není napsáno, že může jmenovat na návrh premiéra. Tam je napsáno, že jmenuje. To znamená, že tak musí činit, a není tam termín, tedy musí bez zbytečného odkladu,“ dodal Netolický.

Premiér Babiš ani „dvojnásobný“ ministr Hamáček ve čtvrtek ráno nevysvětlili okolnosti jmenování. Babiš ale situaci komentoval ve středu po jmenování. „My jsme o tom diskutovali s panem prezidentem a proto, aby tady nevznikla nějaká krize, tak ta varianta s pověřením pana předsedy Hamáčka byla taky diskutována a ve finále realizována,“ sdělil Andrej Babiš. Podle Hamáčka ústava porušena nebyla. Hamáček se den po nástupu do čela ministerstva vnitra ujal řízení resortu zahraničních věcí ve čtvrtek ráno.

V ústavně nejasné situaci svolal pirátský poslanec Jan Lipavský mimořádnou schůzi zahraničního výboru. Jednání bude mít název „Fungování MZV ČR pod pověřeným ministrem J. Hamáčkem“. Lipavského iniciativu podpořili poslanci ze šesti různých klubů. „Celkem máme osm podpisů. Ke svolání mimořádné schůze potřebujete dvě pětiny ze všech členů, tedy osm,“ řekl pro Echo24 Jan Lipavský. Podle něj už žádné další podpisy nepřibudou a schůze by se mohla uskutečnit 10. července.

Písemnou interpelaci předsedovi vlády odeslal také poslanec Miroslav Kalousek. „Ptám se v ní, kdy a jakou formou navrhl Jana Hamáčka do funkce ministra zahraničí. Písemně interpeluji proto, že pokud nebudu s odpovědí spokojen, mám právo na její projednání na plénu Poslanecké sněmovny, kdy mohou diskutovat všichni poslanci,“ uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 099 Miroslav Kalousek.

Debata, zda bude Poche jmenován ministrem později, se podle sociálních demokratů vrátí až po hlasování o důvěře nové vládě. To se má konat 11. července. Do té doby řídí Jan Hamáček jak ministerstvo vnitra, tak zahraničí. Ten bude na ministerstvu působit jako politický nehonorovaný náměstek. „Samozřejmě nebudu nic řídit, má práce bude především v koordinaci a plnění různých úkolů,“ řekl Poche ihned.cz.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Proč je Hamáček na zahraničí? Neřeknu, už jsem to komentoval, vzkázal Babiš

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články