Největší česká nemocnice v Motole pozastaví plánované operace. Jinde vyhlašují stav krajní nouze
ČÍSLA NAKAŽENÝCH
Kvůli šíření koronaviru pozastaví Fakultní nemocnice v pražském Motole od pondělí plánované operace. Omezení se nebude týkat pro akutní a život ohrožující stavy. Podobný postup zavede i Fakultní nemocnice Bulovka. Problémy hlásí i nemocnice ve Vyškově, kde jsou plná všechna lůžka a zdravotníci nejsou schopni vytvořit nové kapacity pro další pacienty. Nemocnice tak nemůže přidáváním dalších lůžek garantovat očekávaný rozsah a kvalitu poskytované péče.
Motolská nemocnice uvedla pozastavení operací v prohlášení na sociálních sítích. „Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci se od 29. 11. 2021 do odvolání pozastavuje veškerá elektivní tj. plánovaná operační péče. Omezení se v žádném případě nevztahuje na akutní a život ohrožující stavy. Děkujeme za pochopení.
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci se od 29. 11. 2021 do odvolání pozastavuje veškerá elektivní tj. plánovaná operační péče.
— Fakultní nemocnice v Motole (@FnMotol) November 24, 2021
Omezení se v žádném případě nevztahuje na akutní a život ohrožující stavy. Děkujeme za pochopení. pic.twitter.com/ZCKfu0xSgf
Nemocnice pravidelně na twitteru zveřejňuje počty pacientů s covidem. Ke středečnímu poledni jich měla 103, z toho 13 v těžkém stavu. Ředitel nemocnice Miloslav Ludvík Rádiu Z řekl, že situace se zhoršuje každou hodinu. Podle Ludvíka asi dvě třetiny pacientů v těžkém stavu nejsou proti covidu očkovaní. Uvedl také, že každá klinika vyčlení asi třetinu lůžek pro pacienty s covidem.
Motolská nemocnice je největší zdravotnické zařízení v ČR. Má 2199 lůžek, ambulantně ošetří více než jeden milion pacientů ročně, na lůžku ošetří přes 77 000 pacientů ročně. Má téměř 6000 zaměstnanců.
Kvůli rostoucím počtům nakažených koronavirem v zemi zastavuje plánované výkony a hospitalizace i pražská Fakultní nemocnice na Bulovce. Opatření bude platit od čtvrtka, jak nemocnice uvedla na svých sociálních sítích. „Pacienti, kterých se to týká, budou kontaktováni daným pracovištěm,“ uvedla Bulovka na twitteru. Ambulantní provoz zůstane zachovaný, jak dnes zdravotnické zařízení avizovalo.
Na Bulovce je podle informací na twitteru hospitalizováno 108 pacientů s covidem-19. Z toho 91 pacientů leží na standardních odděleních, 17 osob je umístěno na jednotku intenzivní péče (JIP). Před týdnem se zdravotníci na Bulovce starali asi o 80 pacientů nakažených koronavirem.
Vzhledem k prudce se zhoršující epidemiologické situaci se ve Fakultní nemocnici Bulovka od 25. 11. 2021 zastavují elektivní (plánované) výkony a hospitalizace. Pacienti, kterých se to týká, budou kontaktováni daným pracovištěm. Ambulantní provoz zůstává zachován.
— Fakultní nemocnice Bulovka (@NaBulovce) November 24, 2021
Kvůli vysokým číslům pacientů s koronavirem hláší problémy i nemocnice ve Vyškově. Zde vyhlásil ředitel nemocnice Zdeněk Horák stav krajní nouze. A to kvůli nedostatku personálu a volných lůžek.
Horák také připomněl, že v uplynulých týdnech bylo zrušeno poskytování péče na interně, ORL, plicním oddělení, neurologii, chirurgii, dětském oddělení, rehabilitaci i následné péči, aby se personál přemístil na nově vzniklá covidová oddělení. Proto nemocnice pozastavila neakutní operativu a plánuje i omezení ambulantní péče.
Podobně je na tom i nemocnice v Kyjově, která se dostala do stavu, kdy se o pacienty na oddělení ARO s plicní ventilací nedokáže postarat odborně vyškolený lékař. „Ještě máme jako železnou rezervu naše původní ARO se šesti lůžky a starým vybavením, ale už by se o pacienty musel starat personál, který není primárně určený pro tuto péči,“ řekl mluvčí nemocnice Filip Zdražil. Pacienty z nemocnice v Kyjově tak museli zdravotníci převézt do Fakultní nemocnice Brno.
Fakultní nemocnice Olomouc kvůli rostoucímu počtu hospitalizovaných pacientů s covidem-19 od pondělí výrazně omezila plánovanou péči, zejména chirurgickou. Zdravotníci budou provádět jen akutní a neodkladné výkony, mezi které například patří onkologické operace.
Na 100 tisíc obyvatel připadá v Moravskoslezském kraji za posledních sedm dní 1228 pozitivních, je to o 32 více než o den dříve. Jde o čtvrtou nejvyšší incidenci v zemi, hůře jsou na tom Olomoucký, Zlínský a Jihomoravský kraj.
Za posledních sedm dní její hodnota vzrostla o 260 nakažených na 100 000 obyvatel. Podle zveřejněných dat bylo v úterý nejvíce nově nakažených na Karvinsku, a to 793 lidí, na Ostravsko připadá 747 pozitivně testovaných, na Opavsko 491, na Frýdecko-Místecku to bylo 480 nakažených, na Novojičínsku 369 a na Bruntálsku 176. Obě dávky očkování má v kraji s 1,2 milionu obyvatel 50,4 procenta z nich. Počet zemřelých v souvislosti s covidem vzrostl na 3929 lidí, jen v úterý jich zemřelo osm, za poslední týden 104. V nemocnicích je přes 800 hospitalizovaných s koronavirem.
Plánované výkony odkládají na oddělení ORL například v benešovské nemocnici a od pondělí omezí operace i kolínská nemocnice.