Wej Kuej-sien. Prodavačka krevet, od které se podle Číňanů postupně nakazili lidé na celé planetě
Pacient nula
Čínská vláda údajně identifikovala koronavirového pacienta nula, tedy člověka, od něhož se nákaza dále šířila po planetě. Má jít o prodavačku krevet z Wu-chanu, kde se nákaza prvně rozrostla a přešla v celosvětovou pandemii. Číňanka se měla koronavirem nakazit již v prosinci a po dlouhé léčbě se uzdravila. Informace přinesla světová média, mimo jiné například The Wall Street Journal.
Pacient nula byl identifikován jako 57letá trhovkyně Wej Kuej-sien, jejíž obživou je prodávání mořských plodů na jednom z tzv. mokrých trhů ve Wu-chanu, konkrétně v tržnici Chua-nan. Žena se měla nakazit již 10. prosince. Původně si myslela, že je pouze nachlazená, později šla do místní nemocnice na vyšetření.
Zde jí nejprve pouze udělali testy a pustili jí domů s tím, že netuší, co jí přesně je. „Doktor nevěděl co se mnou je, tak mi jen předepsal prášky,“ uvedla prodavačka. Když se i nadále cítila velmi ochable a nemocně, tak šla do specializovaného zařízení.
V něm jí lékaři sdělili, že její nemoc zarputile přetrvává a že se navíc objevují další hlášení o pacientech s podobnými symptomy, kteří se také pohybovali na mokrém trhu Chua-nan. Ke konci prosince již Wej Kuej-sien byla umístěna v nemocniční karanténě a případů nákazy ve Wu-chanu začalo přibývat. Nyní je již trhovkyně uzdravená, v nemocnici nakonec strávila měsíc a propuštěna byla v průběhu ledna.
Jde skutečně o pacienta nula?
Je ovšem dost možné, že úplně prvním nakaženým člověkem není. Sama prodavačka tvrdí, že se pravděpodobně nakazila na jedné z toalet na tržišti Chua-nan, které sdílejí tamní trhovci. Mokrý trh Chua-nan byl označen coby místo, kde došlo k prvnímu masovému rozšíření koronaviru. Vyprávění zakončuje názorem, že kdyby čínská vláda jednala rychleji, tak by se virus nemusel tak rozšířit a bylo by méně úmrtí.
Celosvětová bilance je aktuálně uř asi milion infikovaných a více než 50 tisíc mrtvých. Česko k dnešnímu večeru registrovalo 3805 případů nákazy a 44 úmrtí. V Číně naopak počty nových případů v posledních týdnech klesaly. Peking eviduje pouze 35 nově nakažených, ale problémy vznikly v jednom okrese, který byl zcela izolován.
Nejpostiženější zemí je nyní USA, kterou následují Itálie a Španělsko. Ve Spojených státech je mrtvých už 5316, infikovaných hlásí USA přes 226 tisíc, což je nejvíc na světě. Nejhůře postiženo je velkoměsto New York, které registruje 52 tisíc případů nákazy.
Italské úřady uvedly, že dosud v zemi koronaviru podlehlo 13 915 lidí a nakažených je nyní 115 242. Podle italské vlády epidemie v zemi již patrně dosáhla svého vrcholu a nyní se čeká, až začne ustupovat. Španělsko hlásí zatím 10 003 obětí a eviduje 110 238 nakažených, čímž se těsně přiblížilo Itálii.