Afrika jako jedna velká kadibudka – nemoci i pokálené pláže. Ghanská média tlačí úřady k řešení
Boj s exkrementismem
Katastrofální hygienické podmínky, šíření nebezpečných nemocí a nesnesitelný zápach. Taková je situace v Ghaně na západě Afriky. Důvodem je chybějící kanalizační systém a toalety. Sami občané jsou pak zvyklí vykonávat svou potřebu prakticky všude možně - na ulicích, na polích, na plážích. Ghanská média nyní začala bít na poplach a vyzývají úřady, aby se daly s otřesným stavem tamních podmínek do boje. S informacemi přišel německý server Deutsche Welle (DW).
Ghana je typickým příkladem africké země, jež zůstává v řadě směrů zaostalá. Podle údajů Světové zdravotnické organizace zde má omezený přístup k toaletám asi 85 procent obyvatel země. 5,7 milionu z nich ho pak mají zcela zamezen a svou potřebu tak vykonávají na veřejnosti. Nicméně, podobná situace vládne v mnoha zemích černého kontinentu. Na dlouhodobý problém nyní poukazují ghanská média.
„Na to, že země dosáhla nezávislosti již před 61 lety, je hanebné, trapné, ostudné, nechutné a nemyslitelné, že největší nebezpečí pro zdraví a obecnou kvalitu života našich obyvatel si způsobujeme sami,“ píše ghanský list The Finder. Pozastavuje se například nad tím, že většina domů se staví bez toalet. Důvod? Postavit dům s toaletou je asi o 230 dolarů (asi 5100 Kč) dražší, což si většina Ghaňanů nemůže dovolit.
Veřejných toalet je v zemi takový nedostatek, že se na ně stojí fronty, které není každý ochoten vystát.„Některé děti kálejí do igelitových pytlíků a odhazují je, kde je napadne,“ cituje DW tamního občana Simona Keelsona. Takové hygienické podmínky s sebou zákonitě přinášejí zdravotní rizika. Výkaly totiž vábí hmyz, který přenáší onemocnění jako třeba choleru. „Kálení na veřejnosti je velmi závažnou zdravotní hrozbou pro děti i matky,“ nechal se slyšet Attah Arin, zástupce nevládní koalice pro vodu a sanaci.
V současnosti se v zemi rozjíždí kampaň na vyřešení problému nedostatku toalet. Sdružení tamních médií již otevřeně vyzvalo prezidenta Nanu Akufa-Adda, aby určil termín, do kdy problém vyřeší. Vláda prý již několik let schvaluje zákony mířící ke zlepšení hygienické situace, v praxi se však nijak neprojevují. "Přidáváme se k této kampani, abychom dali vládě vědět, že víme o existenci těchto zákonů, a měla by je tedy naplňovat a poskytnout finance tam, kde jsou potřeba,“ řekl k věci zástupce sdružení Justice Adoboe.
Úřady přiznávají ještě jednu neblahou skutečnost spojenou s tristním nedostatkem ghanských kanalizací. Pokálené pláže odpuzují turisty, kteří by ho země přivezli potřebné peníze.