Linky od Tchajwanu vyrobí milion roušek týdně. Češi ale pořád neví, co s nimi
VÝROBA ROUŠEK
Pět linek na výrobu roušek, které darovala českému Senátu tchajwanská firma Autoland Technology, vyrobí za jeden týden milion roušek. Senátoři nyní společně s tchajwanskou stranou a ministerstvem průmyslu a obchodu řeší, kam výrobní zařízení umístí. Linky by senátoři rádi svěřili některé z firem se sídlem v České republice, na jejich umístění plánují vypsat výběrové řízení. Deníku Echo24 to řekl předseda senátního zdravotnického výboru Lumír Kantor (za KDU-ČSL).
Výrobní linky prozatím do České republiky nedorazily, podle dohody senátorů s Tchajwanci, se o to má postarat právě tchajwanská strana. Co ale bude se stroji poté, záleží už výhradně na jednání českých orgánů.
„V této chvíli hledáme nejvhodnější způsob, kam ty linky umístit. Vychází to z toho, že je třeba udělat výběrové řízení. Hledáme nejvhodnější způsob tak, abychom nikoho neznevýhodnili, nikomu jsme nedali nějaké podmínky, které by byly splnitelné jen pro někoho a tak podobně. Hledáme nyní cestu, jak dostat linky k nám po obchodně-právní stránce,“ řekl deníku Echo24 Lumír Kantor.
Roušky by mohly putovat zdravotníkům nebo do hmotných rezerv
Zákonodárci nyní spolupracují s ministerstvem průmyslu a obchodu. „Zásadním řešením by mělo být, že bychom to my jako Senát neřídili, protože my nesmíme a ani nechceme tyto záležitosti dělat. Chtěli bychom, aby to administrovalo ministerstvo průmyslu a obchodu,“ řekl Kantor s tím, že v blízké době očekává v této věci posun, o němž chtějí senátoři společně s ministerstvem následně informovat.
„Těch pět linek má kapacitu asi milion roušek týdně. A musíme uvažovat nad tím, že je to dar, takže ten výstupní produkt by měl být svým způsobem odveden třeba státu, například státním hmotným rezervám nebo do sociálních služeb,“ dodává Kantor.
Ministerstvo průmyslu a obchodu nechtělo situaci ohledně roušek komentovat. Nepotvrdilo ani to, zda jsou již známy podmínky připravovaného výběrového řízení. „Otázka využití avizovaného daru linek na výrobu ochranných roušek České republice ze strany tchajwanské firmy Autoland Technology nebyla doposud uzavřena a bude se o ní nadále jednat,“ sdělila deníku Echo24 Miluše Trefancová z ministerstva průmyslu a obchodu.
O daru výrobních linek informovala tchajwanská média během návštěvy Vystrčila na Tchaj-wanu na začátku září. Otázka boje proti koronaviru byla jedním z témat návštěvy senátní, vědecké a podnikatelské delegace. Například při prohlídce Institutu pro průmyslový výzkum a technologie (Industrial Technology Research Institut – ITRI), největší výzkumné instituce na Tchaj-wanu, její zástupci Vystrčilovi řekli, že se díky institutu během několika týdnů podařilo na Tchaj-wanu připravit 90 výrobních linek na výrobu chirurgických roušek. Jejich produkce se tak zvýšila ze dvou milionů na 20 milionů denně. Tchaj-wanu se podařilo s pandemií díky řadě opatření vypořádat.
Ředitel tchajwanské společnosti Autoland Technology Kchuo Li-lin zaslal dopis předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS). Kchuo v něm píše, že jeho firma již do České republiky vyslala techniky a bude jednat s českou stranou ohledně technických podrobností. Zároveň ale poznamenává, že je potřeba vyřešit mnoho administrativních procedur, které vyžadují asistenci české vlády. Kchuo uvedl, že doufá, že se podaří vše dojednat co nejdříve, aby mohlo letadlo s linkami přistát v Praze do konce října. Instalovány by mohly být do poloviny listopadu.
Darování linek je jedna z nově navázaných spoluprací mezi oběma zeměmi. Ve hře je rovněž vstup tchajwanské investiční developerské skupiny Ji fu na český trh.