Další úspěch. Česká hra Chuchel získala prestižního „videoherního Oscara“
Česká hra vyhrála cenu
Česká herní scéna si v krátkém sledu připisuje další světový úspěch. Na rozruch, který vyvolal titul ze středověku Kingdom Come: Deliverance, navazuje hříčka Chuchel z produkce brněnského studia Amanita Design. Hra se porotě IGF udělující ceny nezávislým vývojářům líbila natolik, že jí na letošním ročníku soutěže udělila prestižní cenu za nejlepší vizuál. O ocenění se přitom často hovoří jako o „videoherních Oscarech“. Studio již v minulosti slavilo úspěchy s tituly jako Samorost, Botanicula a především Machinarium.
Studio Amanita patří mezi nejúspěšnější české herní firmy. Již v minulosti za své tituly posbíralo řadu prestižních cen. V roce 2007 Amanita v rámci IGF zvítězila s titulem Samorost 2 v kategorii nejlepší browserová hra, o dva roky později ovládla její adventura Machinarium sekci nejlepšího vizuálního zpracování a v roce 2012 uspěla s nejlepším audiem hříčka Botanicula, píše server Games.cz
Chuchel je tedy už čtvrtou oceněnou hrou brněnských autorů. Projekt přitom na letošním ročníku ve své nominaci soupeřil s další pěticí navržených projektů, především všemi vyzdvihovanou akční plošinovkou Cuphead. Neotřelá grafika hry, připomínající papírové leporelo však vítězství nakonec zajistila Chuchlu.
Titul, který vyšel na začátku března, není hrou v klasickém slova smyslu. V prvé řadě se jedná o humorný interaktivní zážitek s poutavým audiovizuálním zpracováním. „Vycházíme z tradice českého animovaného filmu. Snažíme se na ni navazovat. Hned několik lidí v našem týmu jsou vystudovaní animátoři − filmaři,“ přiblížil v Hospodářských novinách důraz na grafickou stránku her zakladatel herního studia Jakub Dvorský.
Chuchel, nebo Čučel, vypráví příběh klubka vlasů, které se snaží získat třešeň. Cesta k pochutině však není nijak jednoduchá. Pointa připomíná například legendární veverku z Doby ledové, která se marně honí za ořechem. Podobně jako u jiných her od studia Amanita, mluví postavička Chuchel nesrozumitelnou řečí. Není proto nutné umět anglicky a hra je rovněž přístupná pro děti, které ještě neumějí číst.
Na letošní IGF se objevila i další česká hra. Interaktivní příběh Attentat 1942, který zpracovává okolnosti atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, soutěžil v kategorii nejlepší podání příběhu. Ocenění si ale nakonec neodnesl, uspěl titul Night in the Woods od Infinite Fall. Ceny IGF se každoročně předávají v průběhu vývojářské konference Game Developers Conference v San Francisku.