Vymizí silvestrovské ohňostroje? Německá města je omezují, některé obchody neprodávají
Silvestrovské oslavy
Čím dál více měst ustupuje od odpalování ohňostrojů nebo je omezují. Kromě Prahy, jež ustoupila od pořádání novoročního ohňostroje, se také mluví o útlumu ohňostrojů v německých velkoměstech. Většina Němců totiž podle průzkumu podporuje zákaz ohňostrojů, pro je také část politické reprezentace, která kromě hlučnosti pyrotechniky poukazuje také na množství prachových částic, jež ohňostroje za sebou zanechávají. Píše o tom deník Welt.
Podle průzkumu společnosti YouGov si přeje 57 % Němců zákaz silvestrovských ohňostrojů z klimatických a bezpečnostních důvodů. Proti zákazu se vyslovilo 36 % z dotázaných.
Na to reagují některá města, která na svých územích omezují místa, kde je možné pyrotechniku o silvestrovské noci odpalovat. Například v Kolíně nad Rýnem je to v okolí tamní katedrály vedle hlavního nádraží, v Hannoveru v některých centrálních částech města, v Berlíně pak částečně na Alexanderplatzu nebo u Brandenburské brány. Celkem chce ohňostroje omezit na Silvestra 22 z 81 největších německých měst.
Pyrotechniku letos neprodávají ani některé obchody, jak říká například Uli Budnik, jehož obchody REWE nebudou na jihu Dortmundu nabízet pyrotechnické produkty. „Ohňostroj trvá hodinu, ale ochranu zvířat a čistý vzduch chceme 365 dní v roce,“ uvedl Uli Budnik. Naopak obchody Lidl, Aldi nebo Kaufland oznámily, že toto zboží budou prodávat i nadále, protože je o ně zájem ze strany zákazníků.
Zelený poslanec Spolkového sněmu Canan Bayram řekl, že „zákaz ohňostrojů ve městech je nevyhnutelný“.
Proti zákazu jsou naopak pravicoví politici. Philipp Amthor z CDU řekl, že se „každý může ohňostroje zříci, ale nepotřebuje na to přece stát, aby mu to zakázal“. Podobně naladěn je také předseda liberální FDP Christian Lindner, odmítavě se k zákazu podle průzkumu staví zejména voliči AfD.
Ustoupit od klasického novoročního ohňostroje před časem oznámila také česká metropole. Nový rok bude Praha slavit videomappingem, ale i klasickým ohňostrojem. Promítání na historickou budovu Národního muzea uspořádá magistrát. O nahrazení klasického ohňostroje videomappingem rozhodl v srpnu a jako důvod uvedl negativní důsledky pyrotechniky především na zvířata.
Ohňostroj bude tentokrát v Praze 2, prostor poskytla tamní radnice - pyrotechnická show začne 1. ledna v 18.00 v Bastionu nad parkem Folimanka. Pořádá ho Spolek Ohňostroj pro Prahu pod názvem Praha božská. Bude věnován zesnulým v letošním roce, především zpěváku Karlu Gottovi. Podle organizátorů jej bude nejvhodnější sledovat z piazzetty u Kongresového centra, kde bude i zvuková aparatura.