Bývalý německý prezident Gauck dostal v Praze Cenu Karla IV.

Cena pro Gaucka

Bývalý německý prezident Gauck dostal v Praze Cenu Karla IV.NOVÉ
Joachim Gauck při svém projevu na půdě nejstarší české univerzity Foto:

Foto: Německé velvyslanectví v Praze 

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Bývalý německý prezident Joachim Gauck převzal v pondělí v pražském Karolinu mezinárodní Cenu Karla IV. Ocenění udělované společně Univerzitou Karlovou a hlavním městem Prahou získal za přínos k česko-německým vztahům a za to, že se po celý život zasazoval o lidská práva. Gauck v projevu po převzetí ceny vyzdvihl význam Evropské unie jako společenství, které hájí hodnoty svobody, demokracie a právního státu.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima uvedl, že ocenění patří osobnostem, které jednají v duchu nejvyšších hodnot, tedy spravedlnosti, lásky k bližnímu, moudrosti, víry, naděje a lásky, stejně jako to ve své době činil císař Karel IV. „Takovou osobností splňující tyto nároky je právě Joachim Gauck,“ řekl Zima. Připomněl, že Gauck se jako evangelický pastor v komunistické Německé demokratické republice zasazoval o lidská práva podobným způsobem jako v komunistickém Československu Václav Havel. Uvedl také, že bývalý německý prezident podporoval rozvoj vztahů českých a německých univerzit.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzdvihl Gauckův přínos pro česko-německé vztahy. „Vážíme si toho, že navštívil několikrát Českou republiku, že jako první německý prezident přijel do Lidic,“ připomněl Hřib Gauckovu první oficiální návštěvu v Česku v roce 2012. Bývalý německý prezident podle něj je osobností s vysokou mravní integritou, která si ocenění zaslouží.

Gauck v projevu po převzetí ceny uvedl, že ji vnímá jako závazek zasazovat se o Evropu svobody a demokracie a o lidská práva. „Evropa a naše hodnoty jsou nerozdělitelné,“ řekl. Evropskou unii přirovnal k Praze, která podle něj v sobě pojí různé architektonické styly, stejně jako EU spojuje různé národy a názory, jako celek ale působí harmonicky a je díky tomu světovým unikátem. Vyjádřil také přesvědčení, že ani nadcházející odchod Británie z EU nezmění nic na přitažlivosti unie.

Gauck se stal sedmým nositelem ocenění. Od vytvoření ceny v roce 1993 do roku 2002 ji převzalo pět lidí. V roce 2016 byla cena u příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV. obnovena, získal ji tehdy lucemburský velkovévoda Jindřich.

Nyní osmasedmdesátiletý Gauck byl německým prezidentem v letech 2012 až 2017. Byl první hlavou státu pocházející z někdejší komunistické Německé demokratické republiky. Během svého funkčního období několikrát navštívil Česko, při své první návštěvě v roce 2012 jako první německý prezident přijel do Lidic, kde položil věnec u hrobu zavražděných mužů a poklonil se památce obětí. V roce 2014 se v Praze účastnil oslav 25. výročí sametové revoluce.

Součástí ocenění je bronzová plaketa, diplom a peněžní částka ve výši 10.000 eur (256.000 korun). Gauck oznámil, že částku věnuje na rozvoj společných česko-německých projektů.

Čtěte také: Praha má nočního starostu. Podle ODS je to zbytečnost

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články