Pracovat denně o půl hodiny méně? Už teď chybí zaměstnanci, brání se firmy

Konec dlouhé práce?

Pracovat denně o půl hodiny méně? Už teď chybí zaměstnanci, brání se firmyNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Odbory tlačí na zkrácení pracovního týdne o dvě a půl hodiny. Firmy upozorňují, že na to není ideální doba vzhledem k nedostatku pracovní síly. Zaměstnavatelům se totiž při rekordně nízké nezaměstnanosti nedaří obsadit 300 tisíc pracovních míst. Některé firmy už ale kratší pracovní dobu zavedly.

Zkrácenou pracovní dobu má s odbory už nyní vyjednanou energetická společnost ČEZ. Ta má více než 28 tisíc zaměstnanců. „Týdenní pracovní doba ve Skupině ČEZ, dohodnutá s odbory v kolektivní smlouvě, je již nyní kratší než maximální hranice stanovená zákoníkem práce a u většiny provozů odpovídá návrhu odborů ČMKOS,“ uvedl pro deník Echo24 ředitel útvaru personalistiky Josef Lejček.

Na zkracování pracovní doby by ale mohla být lepší doba, upozornil výkonný ředitel pro lidské zdroje ČSOB Radek Hájek. „Obecně se nebráníme žádným změnám, i když k takovému kroku by podle našeho názoru mohla být vhodnější doba. Takové plošné rozhodnutí bychom zvažovali v době, kdy je na trhu práce spíše přebytek uchazečů o zaměstnání,“ řekl pro Echo24 Radek Hájek.

Podle Hospodářské komory se nedaří českým firmám obsadit 300 tisíc pracovních míst a rekordně nízká nezaměstnanost je dle analytiků největší překážkou růstu ekonomiky. Potvrzuje to i obchodní řetězec Kaufland, pro nějž pracuje zhruba 12 tisíc lidí. „Chápeme, že zkrácení pracovního týdne při zachování stejné mzdy by bylo pro zaměstnance všeobecně dobré. Pro zaměstnavatele by toto však znamenalo vyšší potřebu počtu zaměstnanců, nárůst personálních nákladů a vyšší organizační náročnost,“ řekla pro Echo24 za Kaufland Renata Maierl.

Pro kratší pracovní dobu je třetina firem, vyplývá z průzkumu ČSOB mezi malými a středními podniky pro deník Právo. Z oslovených podniků se 37 procent k návrhu odborů staví kladně, 54 procent nesouhlasí více či méně a zbývajících devět procent to nedokáže posoudit.

Odbory žádají zkrácení pracovní doby denně o půl hodiny. Upozorňují na to, že český zaměstnanec pracuje dlouho. Dle údajů OECD je český roční fond pracovní doby v průměru 1770 hodin, německý 1356 hodin, dodávají.

Odbory jsou sebevědomé, žádají i plošné navýšení platů

Odbory požadují kromě kratší pracovní doby i vyšší platy. Pro učitele žádají nárůst o 15 procent a pro ostatní pracovníky veřejného sektoru zvýšení tarifů o deset procent, a to od října. Premiér Andrej Babiš (ANO) už dřív řekl, že do platů půjde příští rok o deset procent peněz víc než letos. Učitelé by si měli přilepšit o 15 procent. Pro ostatní zaměstnance, tedy hasiče, policisty či úředníky, má být na platy o šest procent víc. Tarify by se jim měly zvýšit o dvě procenta, zbytek by byl na odměny.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte:

Odbory požadují plošné navýšení platů. Babiš si je pozval k jednání

„Konec dlouhé práce“. Odboráři chtějí prosadit kratší pracovní týden

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články