„Vládě už nic nevěřím.“ Zástupci obchodu ostře kritizují systém rozvolňování, vláda ho porušila už po týdnu
MALOOBCHOD
Vláda se chová nedůstojně, nepoučila se a rozhoduje se podle toho, jak se to hodí. Tvrdá kritika zaznívá od zástupců obchodníků, kteří čekali, že budou moci už od pondělí otevřít. Vláda nakonec v rozporu s vlastním systémem rozvolňování rozhodla o tom, že se maloobchod otevře o týden později bez ohledu na to, jaký bude vývoj epidemie. Teprve před několika dny představený systém přitom počítal s pravidlem týdenního průměru nakažených na sto tisíc obyvatel.
Představitelé vlády mluvili v poslední době o možném obnovení maloobchodního prodeje od 3. května. Podmínkou byl pokles počtu nakažených koronavirem za sedm dní pod 100 na 100 000 obyvatel. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) po jednání vlády oznámil, že se však otevření zbylých obchodů odkládá právě pro to, aby vláda dodržela nastavená pravidla. Ta ale vzápětí popřel, jelikož se podle něj obchody otevřou s definitivní platností, ať se hranice podaří dosáhnout, nebo ne. Vláda vychází pouze z odhadů, že by k tomu k 10. květnu mělo dojít. Momentálně počet potvrzených případů nemoci covid-19 v ČR činí 146 na 100 000 lidí.
Rozhodnutí pozdržet rozvolnění maloobchodu rozlítilo jejich zástupce. „Vláda několikrát naznačila nějaký termín a nikdy ho nedodržela. Chtěli jsme otevřít už 26. dubna, nakonec jsme se smířili s tím, že to bude 3. května, teď to vláda znovu posunula. Jestli to dodrží? Této vládě nic nevěřím,“ řekl deníku Echo24 generální ředitel Alpine PRO a zakládající člen Retailové asociace Václav Hrbek.
Asociace zvažovala ke konci dubna protestní otevření obchodů, to je teď podle Hrbka znovu ve hře a asociace o něm bude v pátek jednat. „Vláda několikrát dala nějaké termíny, podmínky, nejdřív říkala, že se bude řídit ,psem‘, potom říkala, že se bude řídit obsazenými lůžky v nemocnicích, teď si vymyslela zase něco jiného. Nevím, jestli této vládě věřit, že nás nechá milostivě otevřít 10. května. Chovají se k nám nedůstojně a mění to podle toho, jak se jim to hodí,“ dodal Hrbek.
Rozhodnutí tvrdě kritizuje i Asociace nákupních center. „Absolutně nerozumíme tomu, proč vláda nezařadila maloobchod do aktuální vlny rozvolnění i přes původní příslib a povolila rozvolnění v daleko rizikovějších podnicích jakými jsou kadeřnické nebo masážní služby,“ uvedl předseda výkonného výboru Jan Kubíček. Podle něj vláda ignoruje fakta o bezpečnosti obchodních center či výpočtech, které podle něj poukazují na jen malé zvýšení mobility v případě, že se maloobchod rozvolní. „Naprostá většina obchodníků přešlapuje už několik týdnů na značkách a čeká na pomyslné mávnutí zeleným praporkem, které bylo opakovaně přislíbeno,“ dodal Kubíček.
Rozhodnutí vlády kritizovali i další zástupci obchodu. „Je smutné, že vláda opět rozhoduje podle anket na Facebooku a ne podle rad odborníků. Místo toho, aby otevřela ty nejméně rizikové oblasti, tedy obchody, otevírá služby, které přitom už rok označuje jako rizikové. Doufal jsem, že se vláda poučila. Není to tak,“ uvedl na Twitteru prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Je smutné, že vláda opět rozhoduje podle anket na Facebooku a ne podle rad odborníků. Místo toho, aby otevřela ty nejméně rizikové oblasti, tedy obchody, otevírá služby, které přitom už rok označuje jako rizikové. Doufal jsem, že se vláda poučila. Není to tak.
— Tomáš Prouza (@ProuzaTomas) April 29, 2021
Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého je odklad rozvolnění zklamáním, kritizoval i vládou zvolený systém. „Jsme nejvíce testovaná země na světě a při velkém počtu lidí, kteří covid měli, máme silnou získanou imunitu, hlavně mladých. Hranice 100 na 100 je příliš tvrdá a nepružná,“ uvedl na Twitteru Dlouhý.
Havlíček už dříve řekl, že v prodejnách by měla platit stávající opatření, tedy limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka, dodržování dvoumetrových odstupů, dezinfekce rukou před vstupem do obchodu či zakrytí dýchacích cest.
V současné době mohou fungovat jen vybrané obchody jako potraviny, lékárny, drogerie, optiky, obchody s dětským oblečení a obuví nebo květinářství. Podle Havlíčka zůstává uzavřena čtvrtina prodejen. Kvůli druhé vlně pandemie vláda zakázala maloobchodní prodej od 22. října. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění povolila v prosinci, kvůli špatné epidemické situaci se ale většina prodejen po Vánocích už nesměla znovu otevřít.