Vyšlechtěte si své dítě
komentář
Eugenika, tedy víra, že lze vyšlechtit lepšího člověka pomocí selektivního množení, vrhá stín na první polovinu dvacátého století. Nejdále ji dotáhli nacisté, kteří masově vraždili celé kategorie lidí považovaných za „nehodné života“. Jenže eugenika se neomezovala jen na totalitářské státy. Povinná sterilizace nevhodných se děla ve velkém třeba i v USA, Skandinávii nebo Kanadě. Poslední případ sterilizace pod nátlakem v České republice se odehrál v roce 2007.
V moderní době eugenika pokračuje skrytě. Díky předporodním vyšetřením je dnes možné postižené děti potratit ještě před narozením. To je jeden z důvodů, proč téměř vymizeli lidé s Downovým syndromem. Nicméně i tak se jedná o eticky a morálně značně pochybný způsob zlepšování lidstva.
Přímější způsob eugeniky však znovu vystrkuje růžky. Známý biolog Richard Dawkins napsal v neděli na Twitter: „Je to jedna věc, odsuzovat eugeniku z ideologických, politických a morálních důvodů. Je to něco jiného, dojít k závěru, že to nebude fungovat v praxi. Samozřejmě že ano. Funguje to pro krávy, koně, prasata, psy a růže. Proč by to nefungovalo v případě lidí? Fakta ignorují ideologii.“ Po bouři nesouhlasu doplnil: „Pro ty, kdo jsou odhodláni neporozumět, odsuzuji myšlenky eugenické politiky. Jednoduše jsem řekl, že to, že ji odsuzujeme, neznamená, že nebude fungovat. Stejně jako chováme krávy, abychom získali více mléka, mohli bychom chovat lidi, aby běhali rychleji nebo vyskočili výš. Ale chraň Bůh, abychom to měli dělat.“
Druhou eugenickou aférou v poslední době byl případ Andrewa Sabiského. Ten získal místo v týmu poradců britského premiéra Borise Johnsona. Je součástí „podivínů a nepřizpůsobivých“, jak popsal Johnsonův šéfporadce Dominic Cummings své ideální podřízené. Cummings je britským establishmentem hluboce nenáviděn, protože se netají tím, že ho chce zničit. Řídil kampaň pro brexit, má plány na kompletní překopání fungování britské vlády a nejspíše stojí za plány zrušit koncesionářské poplatky BBC. Jeho nedostatky jsou již dávno známy, takže šance, že se ho podaří sestřelit, je relativně malá. Proto se média zaměřila na jeho podřízené.
Na Sabiského vyplaval na povrch rozhovor, který poskytl v roce 2016 webu Schools Week. V něm mluví o eugenice, tvrdí, že inteligence je z velké míry dědičná, a ptá se reportérky, zda by si vybrala, kdyby měla tu možnost a mohla vybrat z devíti embryí, to s potenciálem být nejinteligentnější. Strhla se mela, Sabisky byl označen za rasistu a momentálně premiérská kancelář čelí tlakům, aby ho vyhodila. Přitom nic nenasvědčuje tomu, že Sabisky praxi schvaloval, spíše upozorňoval na možnosti moderní vědy.
Jak Dawkins, tak Sabisky upozornili na důležitý fakt. To, že je ještě něco vědecky možné, neznamená, že je to správné. Blíží se doba, kdy pomocí genetické manipulace bude možné teoreticky nadesignovat dítě přesně podle vlastních představ. První děti s pozměněnou DNA se již narodily. Čínský lékař Che Ťien-kchuej v listopadu 2018 oznámil, že vytvořil dvě geneticky upravené děti. Ty díky genové manipulaci mají být imunní vůči viru HIV.
Che Ťien-kchuej byl za neetické chování odsouzen na tři roky do vězení. Jenže džin z lahve již byl vypuštěn. Experimenty na lidech a jejich vývoj se nám mohou příčit, ale pokud se stanou normou, těžko si představit, že rodiče se nebudou snažit o co nejchytřejší, nejhezčí a nejzdravější dítě.
Moderní morálka tomu nebude bránit. Když je už dnes považováno za normální postižené děti předem potratit, proč by měla vadit jejich úprava, což je přece jenom humánnější než je rovnou zabít?
Svou vlastní eugenickou kauzu zažil i český Twitter poté, co tam jeden z uživatelů napsal, že ženy, u kterých se ví, že porodí těžce postižené dítě, by měly jít na potrat. Dost uživatelů názor odsuzovalo, řada ho však chválila. Dokud se nestane všeobecně přijímanou myšlenka, že každý život, jakkoliv nedokonalý, stojí za zachování, eugenice se nejspíše nevyhneme.