Nařízení vydrželo jen pár hodin. Vláda ustoupí rektorům, všechny studenty z kolejí nevyžene
UZAVŘENÍ KOLEJÍ
„Vláda připravuje revidovaný pokyn, kde budou zahrnuty všechny naše připomínky,“ řekla deníku Echo24 rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová s tím, že jí to sdělil ministr školství Robert Plaga (za ANO). Rektorka od vyhlášení kritizovala, že jde o obrovský problém pro studenty, na němž je mnoho nevyřešených problémů. Ostrou kritiku ministrům zaslal i rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Vláda v pondělí rozhodla až na několik výjimek o tom, že se za jediný den musí vystěhovat každý student z kolejí, který má v republice jiné trvalé bydliště.
Rektorka Danuše Nerudová deníku Echo24 dříve sdělila, že nečekaný požadavek na vystěhování studentů ze dne na den by byl „obrovský problém“. „Zdráhám vyhodit studenty, kteří jsou v karanténě, zdráhám se vyhodit studenty, jejichž rodina doma je v karanténě, zdráhám se vyhodit studenty, kteří mají staré nemocné rodiče a zdráhám se vyhodit studenty, kteří nemají kam jít,“ řekla před obratem ministra školství deníku Echo24 Nerudová. Kritizovala také to, že řada studentů nemusí mít doma internetové připojení, zatímco univerzita zařizovala právě přístup k internetu kvůli studiu všem na kolejích.
.@profesorPrymula mám dotaz:
— Danuse Nerudova (@nerudovad) October 13, 2020
1. Opravdu chcete abych poslala studenty v karanténě domů ke starým rodičům?
2. Skutečně chcete abych poslala studenty domů k rodičům, kteří jsou sami v karanténě?
Skutečně zavření kolejí tímto způsobem pomůže? @CRektoru
S kritikou se na vládu obrátil i rektor ČVUT Vojtěch Petráček, když označil rozhodnutí vlády za „fatální chybu“. Zvláště v případě studentů nakažených či těch, kteří jsou v karanténě, by došlo podle Petráčka k velkému šíření koronaviru napříč republikou. „Ministři zareagovali, ta výjimka, aby mohli studenti zůstávat, ti, kteří se obávají o své blízké, ta už je nyní na cestě,“ řekl deníku Echo24 Petráček s tím, že mu to potvrdil ministr školství Robert Plaga. S reakcí ministerstva je rektor Petráček spokojený, studenti by podle něj mohli zřejmě formou čestného prohlášení oznámit, že se obávají o své blízké a na kolejích zůstat.
Ministr školství Robert Plaga se podle Nerudové i Petráčka nakonec rozhodl zakomponovat všechny připomínky rektorů a umožnit tak mnohem více výjimek, než jen pro zahraniční studenty či studenty účastnící se klinické a praktické výuky a praxe v oborech všeobecné lékařství, zubní lékařství, farmacie a dalších zdravotnických studijních programech a ti, kteří vykonávají pedagogickou praxi v mateřských, na základních a středních školách.
S MZd se nám podařilo dohodnout, že studenti, kteří se nemohou vrátit domů, mohou zůstat na kolejích. Stejně tak na nich zůstávají studenti v karanténě. S rektory jsme ve spojeni. Přesto, pokud je to možné, prosím všechny, aby se vrátili domů a omezili sociální kontakty.
— Robert Plaga (@RobertPlaga) October 13, 2020
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v úterý odpoledne uvedl, že studenti, kteří se obávají, že by mohli zanést nákazu do domácností, si mohou požádat o mobilní odběrový vůz, který jim přijede provést odběr přímo na koleje. Na nich pak mohou setrvat do doby oznámení výsledku testu.
Jestliže se student nechává testovat a čeká na výsledky, může do doby zaslání výsledku zůstat na koleji. V případě pozitivního výsledku zůstává na koleji v izolaci. Díky @msmtcr za dobrou spolupráci.
— Roman Prymula (@profesorPrymula) October 13, 2020
Na vysokých školách se budou moci od středy prezenčně konat pouze zkoušky s účastí do deseti osob. Výjimku ze zákazu fyzické přítomnosti mají výše zmíněné případy. Od středy do 1. listopadu budou kvůli koronavirové epidemii uzavřeny všechny školy včetně prvního stupně základních, přejdou na distanční výuku. Mateřských škol se opatření netýká.