Jak porazit Babiše. Tandem Pirátů a STAN by zamezil zbytečné ztrátě mandátů
SPOJOVÁNÍ OPOZICE
Roztříštěnost opozičních sil zbytečně připravuje malé strany o mandáty. Český volební systém totiž zvýhodňuje velké strany, které dostanou větší podíl mandátů, než získaly hlasů, u malých stran je to opačně. Pokud tedy chtějí opoziční strany skutečně porazit hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, musí před sněmovními volbami v roce 2021 přemýšlet nad nějakou formou volební spolupráce.
Ještě na začátku letošního roku se diskutovalo především o různých kombinacích spojování TOP 09, STAN, KDU-ČSL či případně ODS. Nakonec však došlo ke komplikacím, když se rozhádali jinak tradiční partneři TOP 09 a STAN kvůli neúspěšnému skládání koalic do krajských voleb. Snahy o integraci s KDU-ČSL zase utichly se zvolením předsedy Mariána Jurečky.
Mezi sněmovními partajemi se však rodí nová zajímavá koalice, která by měla skutečně ambice ve volbách výrazně uspět. Spolupráci v poslední době prohlubují Piráti s hnutím STAN, kteří nevylučují, že by se mohli před volbami do Poslanecké sněmovny spojit. Ukazuje to například již vytvořená společná koalice v Olomouckém kraji.
Předsedové obou stran Ivan Bartoš s Vítem Rakušanem se netají vzájemnými sympatiemi. „Včera jsem do noci debatoval spolu s předsedou Vítem Rakušanem s českými podnikateli na půdě Prague Business Club o spolupráci demokratických sil napříč republikou. Velmi mě těší, že právě se STAN nacházíme v řešení řady problémů, které tíží lidi v Česku, dlouhodobě společnou řeč, a to nejen v oblasti vzdělávání nebo řešení dluhových pastí s exekucí (Jan Farský), ale i v otázkách dostupného zdravotnictví, boje se suchem, péče o krajinu či podpory decentralizace,“ napsal nedávno Bartoš na Facebooku.
Že se spolupráce prohlubuje, potvrdili také další Piráti. „Samozřejmě všechny strany opozice trápí, že kvůli roztříštěnosti nejsou schopny zcela efektivně hájit zájmy voličů, takže debata o spolupráci je na místě v různých konstelacích mezi různými stranami. Nemá smysl předstírat, že tento problém neexistuje. Zatím jsme z mé iniciativy zavedli pravidelné porady předsedů opozičních klubu a už to nám pomohlo prosadit řadu společných bodů. STAN je nám programově nejbližší a vyhlídka na silnější mandát prosazovat změny oproti současné vládě je lákavá. Současně je důležité, jak bude reálně fungovat spolupráce v krajích,“ sdělil pro Echo24 předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
„Kompetence jednat v těchto věcech má republikové předsednictvo a rozhoduje celostátní fórum. Můj osobní názor je takový, že bychom měli pečlivě zvážit a prodiskutovat možnosti, abychom naplnili naši strategii a volby vyhráli. Podrobnější komentář je teď předčasný, protože možnosti spolupráce zatím nemáme zanalyzované a ani jsme o konkrétní podobě nejednali,“ dodal.
Možnou koalici naznačuje také sám Rakušan. „Spolupráce s Piráty je samozřejmě reálná, jinak bych to veřejně nepřipouštěl. Ale vyjednáváme více směry, které jsou také reálné. Stejně tak jednáme s ODS a stejně tak jednáme s ostatními demokratickými stranami. Teď ne, že nechci, ale ani nemohu říct, co je nejvíce reálné – prostě proto, že jednání probíhají a nejsou u konce. A jakékoliv předčasné soudy a odhady mohou ta jednání zhatit. A cílem STAN je vytvořit smysluplný projekt, který by byl soupeřem pro ANO a byl by schopný i vyhrát volby,“ sdělil předseda hnutí STAN pro Echo24.
Malé strany jsou podreprezentovány
Pokud by taková koalice vznikla, neměla by jistě problém získat potřebných 10 % hlasů pro vstup do sněmovny. Mohla by navíc získat také velký počet mandátů díky českému volebnímu systému. „Volební systém do PS PČR se dá obecně charakterizovat jako poměrný (proporční), což znamená, že podíl mandátů víceméně odpovídá podílů hlasů, které strany získávají. To slovo ‚víceméně‘ je klíčové, neboť český volební systém není příkladem tzv. čistého poměrného systému. Je naopak ‚nečistý‘. To znamená, že je záměrně upraven tak, aby přinášel jistou míru disproporcionality ve prospěch větších stran. Za touto disproporcionalitou nestojí jen d‘Hondtův dělitel, ale v daleko větší míře to, že ČR je rozdělena do 14 nestejně velkých volebních obvod. Obecně platí, že čím je více volebních obvodů, tím více zvýhodněny jsou větší strany (a naopak),“ sdělil pro Echo24 politolog Miloš Brunclík z Cevro institutu.
„Účinek tohoto nastavení českého volebního systému je zjevný: malé strany jsou podreprezentovány, zatímco velké strany jsou nadreprezentovány. Stačí se podívat na volby z roku 2017. Např. STAN získal při 5 % hlasů jen 3 % mandátů. Piráti získali takřka 11 % hlasů a 11 % mandátů. Vítěz voleb – ANO 2011 – získalo 29 % hlasů, ale 39 % mandátů. Ještě jinak: TOP 09 a STAN získaly dohromady jen cca o 16 tisíc hlasů méně než Piráti, ale pokud jde o mandáty, TOP a STAN získaly dohromady přes 10 % hlasů, resp. 13 mandátů, zatímco Piráti mají při 11 % hlasů 22 mandátů. Je logické, že menší strany, které jsou tímto systémem znevýhodněny, uvažují o spolupráci s cílem toto nastavení volebního systému překonat,“ vysvětlil.
Koalice Pirátů se STAN by tak mohla podle něj být dobrým příkladem úspěšné spolupráce. „Předvolební koalice typu STAN plus Piráti by jednak demonstrovala, že úvahy o těsné spolupráci menších liberálních stran se neomezují jen na politické proklamace či na tzv. volby druhého řádu (typicky volby do Senátu), ale existuje k ní dostatečná politická vůle. Jednak by také mohla přispět k oslabení současné vládnoucí exekutivní ale i legislativní koalice. Mohla by napomoci těmto stranám zbavit se nálepky „malý/malá“, která pro řadu voličů může působit jako psychologická bariéra tyto strany vůbec volit,“ uvedl Brunclík.