Právník osvobozené křesťanky Bibiové uprchl z Pákistánu kvůli strachu o život
NEPOKOJE V PÁKISTÁNU
Právník, který zastupuje křesťanku Asii Bibiovou, která byla v roce 2010 odsouzena k trestu smrti za urážku islámského proroka Mohameda, musel opustit Pákistán kvůli strachu o život, informuje BBC. Matku čtyř dětí soud nařídil propustit na svobodu. Rozhodnutí vyvolalo masivní pouliční protesty tvrdých zastánců islámu.
Právník Bibiové řekl agentuře AFP, že musel ze země odejít, aby mohl svou klientku dále zastupovat. V případě, že mu vláda zaručí bezpečí, se k soudu zpátky do země dostaví.
Pákistánská islamistická strana Tehríke Labajk (TLP) mezitím oznámila ukončení protestů poté, co uzavřela dohodu s vládou. Asia Bibiová nesmí zatím podle dohody opustit zemi. Součástí dohody je i propuštění všech zadržených protestujících.
Čtěte dále: Demonstrace proti propuštění a za oběšení křesťanky končí. Radikálové se dohodli s vládou
Dříve však právník křesťanky řekl, že se Bibiová musí dostat do některé ze západních zemí, jinak bude ohrožen její život tak, jak tomu bylo v několika případech už i dříve. Minulý měsíc byli zatčeni dva muži, kteří plánovali Bibiovou uškrtit. Například Francie a Španělsko už jí nabídly azyl.
Odsouzena za hádku s ženami
Případ Bibiové pobouřil křesťany po celém světě. Bibiová se stala první ženou která byla odsouzena k trestu smrti podle přísných pákistánských zákonů o rouhání. Byla zatčena v roce 2009 po hádce s muslimskými ženami. Její rodina a právníci tvrdí, že nikdy proroka Mohameda neurazila, a poukazují při tom na protichůdné výpovědi svědků. Podle soudců nejvyššího soudu nebyli státní zástupci schopni dokázat, že Bibiová porušila zákon.
Urážka islámu se v Pákistánu trestá smrtí. Už pouhá spekulace o rouhání může v zemi vyvolat davové násilnosti a lynčování. Obvinění z rouhání vzbuzuje takové emoce, že je téměř nemožné se proti nim bránit. Někdy byly rozvášněným davem mužů zabity i desítky lidí na základě tvrzení, že se rouhali.
Skupiny bojující za lidská práva tvrdí, že zákona o rouhání zneužívají náboženští extremisté, ale i obyčejní Pákistánci k vyřizování osobních účtů. Zákon rouhání nedefinuje a důkazy nemohou být zopakovány před soudem kvůli obavám, že by se tím svědci dopustili nové urážky.
Kvůli podpoře křesťanky Bibiové byli v roce 2011 zavražděni pákistánský ministr pro menšiny a guvernér provincie Paňdžáb, kterého zastřelil člen jeho vlastní ochranky.