„Registrovaným partnerům narovnáme práva. Až na adopci,“ říká lidovec Výborný

ROZHOVOR

„Registrovaným partnerům narovnáme práva. Až na adopci,“ říká lidovec Výborný
Marek Výborný. Foto: KDU-ČSL
1
Domov
Sdílet:

Postoj lidovců k manželství stejnopohlavních párů je jasný – nelze očekávat, že kdokoliv z jejich zákonodárců by při případném hlasování pro chystanou novelu občanského zákoníku zvedl ruku. I když si ale strana stojí za manželstvím jako svazkem muže a ženy, chce podle programového prohlášení prosadit stejná práva pro osoby v registrovaném partnerství. „Je pravdou, že některé věci dnes nejsou narovnané,“ říká předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný v rozhovoru deníku Echo24.

Takzvané manželství pro všechny míří do sněmovny k projednání. Prezident Miloš Zeman zrovna prohlásil, že zákon by přes něj případně neprošel a vetoval by jej. Jak to jeho stanovisko vnímáte?

Jako naprosto konzistentní. Pan prezident toto deklaroval už v minulém volebním období.

A jaká je nálada u vás ve straně? Vedete relativně početný klub, lidovců je v Poslanecké sněmovně 23, to znamená přibližně třetinu poslanců Spolu, pětinu koaliční většiny. Při případném hlasování byste měli vliv. Jsou podle vás v KDU-ČSL takoví, kteří by mohli zvednout ruku pro?

Mohu určitě říci, že v rámci poslaneckého klubu nemám od žádného z poslanců informaci, že by tento návrh chtěli nebo byli ochotni podpořit.

Budete mít v tomto případě volné hlasování podobně jako kluby ODS nebo TOP 09?

Máme velký respekt ke svobodě každého jednotlivého poslance zvláště u témat, která jsou takto hodnotová. Toto téma hodnotové jistě je, a proto v rámci poslaneckého klubu ponecháme každému poslanci svobodu.

To chápu jako volné hlasování.

Z principu k této věci nemáme žádné závazné hlasování, zároveň ale zdůrazňuji, že postoj KDU-ČSL je jednoznačný. My se nedomníváme, že manželství jako takové je vhodné tímto způsobem relativizovat.

Když se na to podíváme z druhé strany, váš předseda Marian Jurečka nedávno prohlásil, že současné složení sněmovny je konzervativnější než v minulých funkčních obdobích a že má naopak větší šanci projít ústavní definice manželství muže a ženy coby jakási ochrana tohoto institutu. Není to vlastně trochu zbytečný krok? Musela kvůli manželství pro všechny přijít nutně jako protireakce?

My bychom ten návrh neoprašovali, kdyby to téma neotevřela druhá strana. Těžko lze očekávat, že slušní konzervatní poslanci zůstanou stát v koutě a budou říkat: „My nic“. Kupříkladu návrh druhé strany nepovažuji za nějak agresivní, myslím si, že přišel v nešťastné době, ale budiž, na druhou stranu je logické a oprávněné, aby ti kteří vnímají manželství jako svazek muže a ženy, navrhovali ústavní ochranu manželství. Ten návrh vůbec nezmiňuje osoby stejného pohlaví. Je to v zásadě jen drobné doplnění, které odráží názor části zákonodárců a občanů.

Kdy hodláte návrh podat?

Zřejmě v příštích dnech, příští týden.

Ke schválení už je ale zapotřebí třípětinová většina všech poslanců (minimálně 120 – poznámka redakce), což je výrazně obtížnější. Zkusíte to i přesto?

Ano, jistě. Je pravda, že tato sněmovna je ještě konzervativnější než minulá a bylo by kouzlem nechtěného, kdyby otevřením tohoto tématu jako takového došlo ke schválení ústavní ochrany. My bychom to bez toho nepodávali. Tím, že jde o tři pětiny, si nejsem jist, zda se tady tato většina najde. Není ale naší ambicí toto nutně prosadit, děláme to proto, aby bylo zřejmé, že existují poslanci, kteří nesdílí názor té druhé skupiny. To, co naopak chceme prosadit, je narovnání nerovností u registrovaných párů, abychom naplňovali programové prohlášení vlády.

V čem konkrétně?

V prohlášení hovoříme o tom, že dojde k narovnání nerovností u registrovaných párů, protože je pravdou, že některé věci dnes nejsou narovnané, například v oblasti dědictví a podobně. Jsem v kontaktu s kolegou poslancem Jiřím Navrátilem (KDU-ČSL) a připravujeme novelu občanského zákoníku, abychom tyto nerovnosti napravili s výjimkou toho, co se dotýká adopce dětí, protože to je principiální věc.

Pokud jde o děti, podle současné legislativy si smí individuálně osvojit dítě jeden ze stejnopohlavního páru, ovšem kdyby se mu kupříkladu něco stalo, dítě se stává vlastně bezprizorní a druhý partner na něj nemá žádné právo. Nestálo by alespoň tohle za změnu?

Ano, to jsou věci, o nichž jsme připraveni se bavit. Jde nám skutečně o to, aby k takovým extrémním situacím nedocházelo a současně abychom velmi pečlivě hájili práva dítěte.

Myslím, že by to mělo nalézt v Poslanecké sněmovně všeobecnou podporu a pokládal bych za absurdní, kdyby ti, kdo podporují manželství pro všechny, toto naopak nepodpořili. Ti, kteří se tomu vehementně brání, jsou většinou skupiny z LGBT komunity, že jim nejde o skutečné narovnání práv, ale jen o ten symbol manželství.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články