Ticho a studovat. Podívejte se na nejkrásnější knihovny celého světa
„Zastoupení lidského poznání“
- red,
Švýcarský knihovník a fotograf Thomas Guignard chce v rámci svého projektu zachytit krásu knihoven po celém světě. „Knihovny jsou hmatatelné, fyzické a často monumentální zastoupení lidského poznání,“ cituje ho server The Guardian.
V různých žebříčcích nejkrásnějších knihoven se často objevuje i česká Strahovská knihovna, která je součástí kláštera premonstrátů na Strahově. Fotograf Guignard její snímek ale nepořídil, zaměřil se především na německé, kanadské, americké a britské knihovny.
Guignard pracuje jako knihovník a fotograf posledních dvanáct let. Fotografoval už knihovny v jeho rodném Torontu, Oxfordu ale třeba i Detroitu ve Spojených státech. Na seznamu má asi tři stovky knihoven, které chce vyfotit. Svými snímky se chlubí na svém instagramovém profilu concretelibraries a na svých internetových stránkách.
Jeho zájem o architekturu knihoven rostl souběžně s jeho praxí fotografa. Když pracoval pro švýcarskou knihovnu na Švýcarském federálním technologickém institutu v Lausanne, podílel se na vývoji nového vzdělávacího centra, které se otevřelo v roce 2010. V rámci projektu fotil detaily knihoven. Postupně ho začala podobná architektura fascinovat. „Když jsem navštěvoval ty knihovny, dělal jsem více a více snímků a čím dál tím víc mě začaly takové prostory zajímat pro jejich unikátní estetiku,“ řekl Guignard.
Knihovny pro fotografa znamenají zastoupení lidského poznání. „Knihovny jsou hmatatelné, fyzické a často monumentální zastoupení lidského poznání,“ řekl Guignard. „Jsou postaveny tak, aby sdílely a zpřístupňovaly znalosti a sdílely myšlenky,“ dodal.