Stovky studentů v Praze protestovaly za klima. Inspirovala je mladá Švédka

Stávky za obranu klimatu

Stovky studentů v Praze protestovaly za klima. Inspirovala je mladá ŠvédkaNOVÉ
Studenti upozorňují, že reakce politiků na vědecká varování neodpovídají závažnosti situace. Foto:

Foto: Jan Křovák

4
Domov
Echo24
Sdílet:

Řádově stovky studentů se sešly v pátek ráno na Malostranském náměstí v rámci protestní akci, která má za cíl přimět politiky důsledněji chránit klima a snižovat emise. Jedná se o protest, jehož se účastní mladí lidé z více než stovky zemí světa v rámci iniciativy Fridays for future. Tu začala vloni v září šestnáctiletá švédská školačka Greta Thunbergová. Organizátoři už dříve uvedli, že záleží na samotných zúčastněných, jakou formu protestu zvolí.

Akci organizátoři zahájili symbolickou minutou ticha k pátečnímu výročí nacistické okupace z roku 1939. Poté následovalo prohlášení, ve kterém zaznělo varování před nečinností politiků v otázce snižování emisí. Podle studentů je zásadní, aby politici přestali ignorovat prokazatelně existující problém změn klimatu a začali prosazovat aktivní opatření, která jej zmírní.

„Změn klimatu si můžeme všimnout všude kolem nás. Ať už je to sucho, povodně, hurikány a nebo čím dál častější výkyvy počasí. Podílejí se zásadně na společenských problémech jako jsou například válečné konflikty nebo tolik diskutovaná migrace,“ napsali studenti v prohlášení, které na konci února zveřejnili na stránkách. Během dvou týdnů ho podepsalo přes 2200 studentů.

Studenti upozorňují, že reakce politiků na vědecká varování neodpovídají závažnosti situace. Příkladem může být prolomení limitů těžby, emisní výjimky pro uhelné elektrárny nebo neudržitelné nakládání se zemědělskou půdou. Stát podle nich investuje z převážné většiny do fosilního průmyslu místo do čistých zdrojů energie. Odkazují se na zprávu Mezivládního panelu pro změny klimatu při OSN z loňského podzimu, podle které do 12 let hrozí planetě ekologický kolaps. Vyzývají proto politiky, aby ihned provedli potřebné kroky ke snížení emisí.

Petr Doubravský za organizátory uvedl, že nápad vznikl před třemi měsíci, na začátku byli pouze tři a i tak se jim podařilo zaplnit Malostranské náměstí. „Když skupina dětí dokáže tohle, představte si, co by politici dokázali udělat se změnami klimatu, kdyby opravdu chtěli,“ uvedl. Organizátoři také připomněli Pařížskou dohodu, ve které se na dvě stovky států včetně ČR zavázaly do roku 2050 zásadně omezit emise.

Vše je zabalené v plastech

„Podle mě je důležité, aby si i politici začali uvědomovat, že něco není v pořádku. Nejen tady v Česku, ale i ve světě je situace tristní. Jen si vezměte, jak je všechno obalené v plastech, a to je ten nejmenší problém. Přijde mi absurdní, že všichni dělají, jako by se nic nedělo,“ uvedla pro Echo24 osmnáctiletá studentka jednoho z pražských gymnázií Zuzana.

Akci českých studentů podpořily ekologické organizace Hnutí Duha či Greenpeace i stovka vědců a akademiků.

Celosvětové studentské stávky jsou inspirovány protestní akcí Grety Thurnbergové, která se v srpnu loňského roku rozhodla každý den sedět před švédským Parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí. Po švédských všeobecných volbách pokračovala ve stávkách každý pátek.

„Přijde mi smutné, že protesty pořádají středoškoláci, kteří mají být ve škole. Zároveň si myslím, že se na ekologické problémy musí upozorňovat, dokud se politici konečně neproberou. Raději podpořím ty, kteří vlastně tímto způsobem chodí „za školu“, než aby se o ekologii nemluvilo vůbec,“ uvedla pro Echo24 studentka Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Nikol Mudrová.

Čtěte také: Šestnáctiletá aktivistka Thunbergová byla nominována na Nobelovu cenu míru

Čtěte komentář: Dětská křížová výprava našeho století

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články