Úspěch Izraele. Iron Dome poprvé sestřelil raketu s plochou dráhou letu
IZRAELSKÉ CVIČENÍ
Izraelský protiraketový systém Iron Dome poprvé sestřelil raketu s plochou dráhou letu nebo například dron. Po úspěšném protiraketovém cvičení, které označil za „bezprecedentní“, to v uplynulém týdnu oznámil izraelský ministr obrany Benny Gantz. Během cvičení také poprvé všechny tři systémy izraelské protiraketové obrany úspěšně spolupracovaly a byly schopny zasahovat společně v reálném čase. Cvičení bylo také signálem Íránu, že Izrael nadále posiluje svou obranu a je schopen se potencionálně bránit i jeho útokům, píše například The Jerusalem Post.
Cvičení probíhalo tento měsíc a organizovala ho Organizace Izraelské protiraketové obrany spadající pod ministerstvo obrany, společně s armádou a námořnictvem. Zapojily se též americká Agentura protiraketové obrany či firma Rafael Advanced Systems, která celý Iron Dome vyvinula. Systém, který začal vznikat na začátku devadesátých let, byl původně určen k ochraně vymezeného území proti jednoduchým raketám vypalovaných například z Pásma Gazy. Je tak nyní schopen sestřelovat i mnohem sofistikovanější rakety. Díky vylepšením by se měl zvýšit i rozsah systému.
Železná kopule je základní úroveň ochrany izraelských obyvatel a zasahuje proti raketám směřujících do obydlených oblastí. Před raketami středního doletu chrání Izrael systém zvaný Davidův prak, podle legendárního krále Davida.
Ochranu před nejsofistikovanějšími balistickými střelami a letadly obstarává tzv. Šíp společně s americkým systémem Patriot. Nyní jsou poprvé všechny uvedené systémy schopny spolu komunikovat a v reálném čase spolupracovat. Novinkou je taktéž možnost systému sestřelovat drony.
Právě v souvislosti se schopností sestřelovat i drony se Izrael hlásí k technologickému vedení v regionu a ukazuje Íránu, že je na jeho potencionální útoky připraven. Právě Írán pravděpodobně v minulém roce na několik dní vyřadil saudsko-arabskou rafinérii z provozu, a to právě pomocí dronů. Pomocí této technologie také íránské revoluční gardy podporují paramilitantní organizace v regionu jako například Hizballáh. „Schopnosti, které jsme ukázali během tohoto cvičení, zajišťují bezpečnost státu Izrael a schopnosti se postavit současným a budoucím hrozbám,“ uvedl šéf vývoje protiraketové obrany ve firmě Rafael Pini Yungman.
Zpráva o úspěšném vylepšení systému Iron Dome přichází jen několik dní poté, co se na dodávkách radarů systému Iron Dome domluvila maďarská armáda. Ta se jimi chystá nahradit radary protiletecké obrany ještě sovětské provenience. Smlouvu s izraelskou státní firmou ELTA před týdnem podepsal náčelník generálního štábu Ferenc Kolom. První dodávky radarů se očekávají v roce 2022. Podobnou smlouvu, avšak podle informací médií menšího charakteru, podepsalo s izraelskou firmou české ministerstvo obrany v roce 2019 a jejich dodání bude probíhat až do roku 2023.