Google plánuje v Číně obnovit svůj vyhledávač. Měl by blokovat citlivé výrazy
Návrat Googlu do Číny?
Internetový gigant Google podle uniklého dokumentu plánuje speciální verzi svého vyhledávače, která by vyhověla zákonům v Číně. Vyhlédávat na čínském Googlu nelze už od roku 2010, kdy se společnost ze země kvůli porušování svobody projevu částečně stáhla. Ivestigativní server The Intercept nicméně přišel ze zprávou, že firma pracuje na projektu s kódovým označením Dragonfly, který by blokoval výrazy jako „lidská práva“ nebo „náboženství“. Čínská strana to popírá.
The Intercept cituje údajně uniklý dokument Googlu a své zdroje uvnitř společnosti. Podle nich začal vývoj prohlížeče pro čínské prostředí na jaře 2017 a na obrátkách nabral v prosinci po setkání šéfa fitmy Sundara Pichaie se zástupci čínské vlády. Počítá se i s aplikací pro mobilní systém Android. Oně informace potvrdily i agenturám reuters a AFP na sobě nezávislé zdroje.
Vyhledávač by měl být upravený tak, aby „blokoval citlivé dotazy“. Pokud by se uživatel pokusil jeden z nich vyhledat, vyhledávač by ho měl odkázat na seznam zakázaných služeb, mezi niniž by v budoucnu měla figurovat například zpravodajská BBC nebo encyklopedia Wikipedia.
Samotný Google zprávu odmítl komentovat. „Spekulace ohledně našich budoucích plánů nijak nekomentujeme,“ řekl jen agentuře AFP mluvčí Taj Meadows. „Uvnitř firmy je spousta dohadů, někteří jsou sktečně naštvaní, že se do něčeho takového pouštíme,“ sdělil ovšem agentuře jeden ze zdrojů z Googlu. Podle Reuters jeden z pracovníků dokonce požádal o přesunutí, aby na projektu nemusel pracovat.
Čínské úřady k věci zatím mlčí, Vyjádřil se jen státní deník, do angličtiny překládaný jako Securities Daily, který s odvoláním na „příslušné orgány“ spekulace popřel.
Čína je i přes státní zásahy do svobody slova největším intenetovým trhem na světě. Google má v zemi stále asi 700 zaměstnanců, jimž místní úřady minulý rok povolily uvedení jazykového překladače. Čínští uživatelé se nicméně stále nepřihlásí na videoportál YouTube a nepodívají se n asociální sítě jako Facebook, Twitter nebo Instagram. Místní cenzorské zásahy se týkají ponejvíce událostí na Náměstí nebeského klidu v roce 1989, zmínek o politické opozici, disidenství, svobodě projevu nebo sexu.