„Zaměřte se na jiná etnika.“ Policie i úřady věděly o asijském gangu zneužívajícím dívky, nic ale nečinily
POCHYBENÍ POLICIE
Manchesterská policie věděla o řádění asijského gangu, který zneužíval desítky nezletilých dívek, ale rozhodla se nepokračovat v intervenci proti zločincům, píše s odkazem na zprávu vycházející z nezávislého šetření událostí z počátku tisíciletí britská BBC. Podle britských médií měla rozhodnutí policie ovlivnit i otázka etnicity pachatelů. Šéf policistů se za pochybení omluvil.
Vyšetřování se původně rozběhlo po smrti jedné ze zneužívaných dívek v roce 2003. Policie tehdy identifikovala na 97 podezřelých, ale pouze málo z nich se muselo za své činy zodpovídat, vyplynulo z vyšetřování. Policejní operace byla podle zprávy „předčasně ukončena“. Podle některých britských médií bylo policistům řečeno, že se mají „zabývat jinými etniky“. Vyjádření některých policistů ve zprávě se shodují v tom, že museli brát situaci v místní komunitě v potaz, rozcházejí se však v intenzitě, kterou to mělo na rozhodování.
Pedofilní gang měl zneužít minimálně 57 dívek. Několik let měl působit od roku 2000 ve městě Manchester a skládat se měl především z asijských mužů, kteří svým obětem podávali drogy a zneužívali je. Jedna z dívek ve věku 15 let zemřela poté, co jí padesátiletý muž vpravil do těla heroin.
Nezávislé prošetření těchto událostí a role policie nařídil nejvyšší zastupitel hrabství Velký Manchester Andy Burnham poté, co BBC odvysílala v roce 2017 dokument The Betrayed Girls, který se pochybnostem věnoval.
Šéf policie se v reakci na zprávu omluvil obětem za to, že je policie v roce 2004 zklamala tím, že věc řádně neprošetřila. Z nedostatku akce však zpráva neobviňuje pouze policii. Dívka, jejíž úmrtí spustilo původní vyšetřování, byla po smrti matky v péči sociálních pracovníků spadajících pod městskou radu v Manchesteru. Ti měli podle zprávy o zneužívání dívky vědět a neučinit přitom žádné kroky.