Reálná síla, nebo jen přání? ANO prý má potenciál na vítězství ve všech krajích
PŘEDVOLEBNÍ POTENCIÁL
Největší podporu před říjnovými krajskými volbami má hnutí ANO, které má nejvyšší šanci na vítězství. Vyplývá to z průzkumu agentur Kantar CZ a Data Collect z přelomu srpna a září pro Českou televizi, který však zohledňuje i možné hlasy voličů, kteří ještě nejsou rozhodnuti a váhají mezi více stranami. Po ANO mají největší volební potenciál Piráti, kteří oproti předchozím krajským volbám nejvíce posílili. Naopak ČSSD oproti minulým volbám výrazně zaostává. Průzkum volebního potenciálu však nesouhlasí s interním průzkumem babišovců, o kterém informovalo Právo. Podle něj by hnutí v regionu vedeném hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou získalo jen 13 procent a skončilo by až na čtvrtém místě.
ANO v předchozích krajských volbách v roce 2016 dostalo v celém Česku dohromady asi 21 procent hlasů. Podle průzkumu nyní uvažuje o hlasování pro ANO ve většině krajů kolem 30 procent voličů, kteří chtějí jít letos v říjnu k urnám. Největší volební potenciál má ANO v Moravskoslezském kraji, a to přes 40 procent. Také při posledních volbách mělo hnutí nejlepší výsledek v Moravskoslezském kraji, kde jí tehdy dalo hlas skoro 26 procent voličů.
Podle politologa Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu je vysoký potenciál hnutí ANO na Ostravsku daný dlouhodobě vysokou podporou levicových stran právě v této oblasti a také pozitivně vnímanou osobností hejtmana Ivo Vondráka (ANO). Vysvětluje také, proč se do volebních potenciálů nepromítla krize kolem těžební společnosti OKD, kde byla na dva měsíce přerušena těžba kvůli šíření koronaviru a z regionu se ozývala nespokojenost s vládními orgány.
„Renomé krajského hejtmana tím neutrpělo. Jemu se podařilo z toho komunikačně vyjít dobře. Podařilo se mu přenést velkou část viny na centrální orgány a myslím si, že to je taktika, která se dost často vyplácí. Lidé nejsou příliš informováni o tom, co kdo rozhodl, kdo nese odpovědnost za co a popravdě řečeno, tady to skutečně bylo nezvládnutí ze strany vlády či ministerstva,“ řekl deníku Echo24 Ladislav Mrklas.
Na druhé místo za ANO se ve většině krajů dostali velikostí volebního potenciálu Piráti. Přitom v minulých krajských volbách získali Piráti samostatně jen přes jedno procento hlasů a podobný výsledek měli i v krajích, kde kandidovali ve spojení se Zelenými. Pirátská strana si ale získala větší pozornost až rok po minulých krajských volbách, když se v roce 2017 dostala ve sněmovních volbách na třetí místo za ANO a ODS.
ODS až za Piráty
Právě ODS má nyní silný potenciál i v krajských volbách, ačkoli většinou až na třetím místě za Piráty. V několika krajích také ODS na rozdíl od Pirátů nemíří do voleb samostatně, ale v koalici, nebo s podporou jiných stran.
ANO má však před Piráty i ODS velikostí volebního potenciálu výrazný náskok. V naprosté většině krajů je potenciál ANO o deset nebo více procentních bodů vyšší než potenciál druhé strany v pořadí.
Politolog Mrklas si vysoký potenciál Pirátů vysvětluje mimo jiné jejich stranickým marketingem. „Piráti mají dnes obecně větší potenciál, než má vedle ANO jakákoliv jiná politická strana. Mimo jiné z toho důvodu, že oni politickou zodpovědnost prozatím nenašli. Je to strana, které se jako jediné daří v povolebním období rozšiřovat základnu, přicházejí s tématy, nestaví pouze na tématech pro mladé lidi,“ řekl Mrklas.
„Piráti postupují profesionálně, ačkoliv se tváří, že nejsou marketingovou stranou, tak jsou. Oni se velice pečlivě drží toho, co jim marketéři říkají, že mají dělat,“ míní politolog Mrklas.
Oproti minulým krajským volbám ukazuje průzkum na pravděpodobně výrazně horší výsledek sociálních demokratů. ČSSD v roce 2016 získala dohromady přes 15 procent hlasů a ve většině krajů se její výsledek pohyboval mezi deseti až 20 procenty. V aktuálním průzkumu ale jen ve zhruba polovině krajů činí volební potenciál ČSSD deset nebo více procent.
Čunek ve Zlínském kraji ztrácí na ANO
Za svými minulými výsledky zaostávají také komunisté. KSČM se v roce 2016 dostala do zastupitelstev ve všech krajích. V průzkumu ale nyní ve třech krajích nedosáhl volební potenciál komunistů ani na pět procent, což je hranice hlasů potřebná pro zisk zastupitelských mandátů. Lidovci zase ztrácejí ve své tradiční baště – Zlínském kraji. Minule tam získali zhruba 23 procent hlasů, ale aktuálně mají ve Zlínském kraji volební potenciál 17,5 procenta hlasů.
Naopak hnutí Svoboda a přímá demokracie si může teoreticky polepšit. V minulých krajských volbách se SPD nedostala do zastupitelstev tří krajů a v několika dalších se jen těsně dostala nad hranici pěti procent hlasů. V současnosti má však SPD ve všech krajích volební potenciál nad pět procent, a v pěti regionech dokonce kolem deseti procent.
I přes kauzy hejtmanky Jermanové je podle potenciálu středočeským lídrem ANO
Zrak veřejnosti se obecně v krajských volbách upírá zejména na největší kraje. Tím je Středočeský kraj, jenž obklopuje Prahu. Právě zde vládnou, podobně jako v mnohých jiných krajích, již od roku 2008 levicové strany. Do roku 2016 držela hejtmana sociální demokracie. Středočeským krajským úřadem v posledních letech otřásaly kauzy současné hejtmanky a místopředsedkyně hnutí ANO Jaroslavy Jermanové.
Podle současného volebního potenciálu společnosti Kantar CZ zde má však ANO i nadále největší šanci uspět, jeho potenciál dosahuje 29,5 procenta. Výrazně si, tak jako ve všech krajských zastupitelstev, zjevně polepší Piráti, a to i ve Středočeském kraji. Ti v roce 2016 získali přes tři procenta hlasů, zatímco nyní jim potenciál přisuzuje 19 procentních bodů.
Naopak ODS, která by ráda v kraji po 12 letech postavila znovu hejtmana, má volební potenciál ve středních Čechách 15 procent. ČSSD, která nyní vládne v kraji společně s ANO a komunisty, má 11 procent, KSČM 6,5.
Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že v případě Středočeského kraje může doznat současný volební potenciál poměrně velkých změn. „Ve Středočeském kraji speciálně ten potenciál nemusí odrážet tu reálnou sílu, protože faktem je, že v něm vycházejí velice dobře i Piráti, kteří zatím v zastupitelstvu prakticky nebyli a ani nejsou nijak zvlášť viditelní. Kampaň může přinést dost velké změny v té struktuře, takže já si myslím, že to je úplný opak Moravskoslezského kraje, kde se ten potenciál blíží tomu, jak by to mohlo dopadnout,“ říká Ladislav Mrklas, který upozorňuje, že zejména Piráti by ve volbách mohli získat výrazně méně, než jak ukazuje jejich současný potenciál.
Slova politologa Ladislava Mrklase potvrzuje také stranický průzkum hnutí ANO, podle kterého, jak uvedl středeční deník Právo, vyšlo středočeské buňce Babišova hnutí pouze 13 %.