Rozhádáná ČSSD rozhodne. Hamáček chce pryč Babiše, Zimola a spol. setrvání ve vládě
Vládní krize
Sociální demokraté zůstanou nadále partnerem hnutí ANO, nebo ministři za ČSSD podají demisi. Budoucnost kabinetu Andreje Babiše probírá dnes poslanecký klub a předsednictvo sociální demokracie, která se rozhoduje, jak se postaví k hlasování o důvěře vládě. Předseda sociální demokracie Jan Hamáček je pro zachování současné vlády, změnu však požaduje na postu premiéra. Právě předseda vlády je hlavním důvodem politické krize, kvůli své účasti v kauze Čapí hnízdo a nových skutečností v možném únosu jeho syna Andreje Babiše mladšího.
Sociální demokraty čeká dnes důležitý den, kdy se rozhodnou, zda zůstanou ve vládě nebo skončí v opozici. Společně se sešlo předsednictvo ČSSD a poslanecký klub. Místopředseda sociální demokracie Martin Netolický v týdnu několikrát naznačil, že strana nebude nikdy hlasovat proti vládě, dokud v ní budou sedět ministři ČSSD. Pokud budou chtít socialisté hlasovat proti kabinetu Andreje Babiše, tak podá jejich pět ministrů předtím demisi.
„Téměř všichni důležití členové sociální demokracie považují za nejlepší řešení, kdyby Andrej Babiš odešel a nechal prostor pro koalici na tomto současném půdorysu,“ uvedl místopředseda Martin Netolický. Podle jeho názoru budou všichni poslanci při pátečním hlasování postupovat stejně.
Podobně se vyjádřila i pražská buňka ČSSD, která vedení vyzvala, aby se snažila o odchod Andreje Babiše. Pokud by současný premiér zůstal v úřadu, mají podle pražské ČSSD ministři rezignovat a připojit se k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. Výměnu na postu předsedy vlády požadují všechny opoziční strany kromě KSČM a SPD. Komunisté včera potvrdili, že při pátečním hlasování vládu podrží.
Sociálnědemokratická strana je už několik let rozštěpená. Setrvání ve vládě na stejném půdorysu požaduje platforma Zachraňme sociální demokracii, kterou tvoří konzervativnější členové strany. „Platforma vyzvala vedení ČSSD a poslanecký klub, aby se nenechali zatáhnout do nezodpovědného pokusu o vyvolání vládní krize. Platforma připomíná, že vládní angažmá ČSSD bylo odsouhlaseno celostranickým referendem a toto rozhodnutí nemůže změnit úzký kruh funkcionářů spojený s odpovědností za volební propad ČSSD v posledních letech. Platforma vyzývá poslanecký klub, aby dodržel platnou koaliční smlouvu a neúčastnil se hlasování o nedůvěře vládě vyvolané opozicí,“ uvedli členové platformy v prohlášení. Mezi zakladatele patří například bývalý Jihomoravský hejtman Michal Hašek, Jiří Zimola či exsenátor Zdeněk Škromach.
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček se přiklání k odchodu Andreje Babiše ze současné vlády. „Současná kauza kolem premiéra vládu extrémně zatěžuje,“ řekl Jan Hamáček. „Pokud by hnutí ANO přistoupilo na slovenský model, tak by to celou věc vyřešilo,“ dodal. Na Slovensku odešel premiér Robert Fico a nahradil ho ve vládě Peter Pellegrini ze strany Směr. Fico však zůstal předsedou strany.
Hamáček však už v neděli naznačil, že poslanci vládu nejspíše podrží. Důvodem je zejména to, že opozice nemá žádný plán B, pokud by vláda nakonec padla. Rozhodovat se sociální demokraté také budou podle rizika, že by je ve vládě mohla nahradit Okamurova SPD.
„Jediné, co se může stát, že sociální demokracii ve vládě nahradí SPD a možná ministrem vnitra bude kolega Koten. To samozřejmě možné je. Nebo se tady propadneme do ústavní krize, kdy se tady bude hádat vláda, parlament, horní komora, dolní komora s prezidentem republiky a tu zemi to zásadním způsobem poškodí,“ řekl Jan Hamáček. „Celá řada opozičních politiků za mnou chodí a říká: ‚Hlavně to udržte, tu vládu, protože my nevíme, co s tím‘,“ řekl v neděli Hamáček.